Przejdź do treści
Źródło artykułu

Holandia przygotowuje nowy wniosek przeciwko Rosji w sprawie zestrzelonego samolotu MH17

Holandia pracuje nad nowym postępowaniem prawnym przeciwko Rosji z powodu zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 roku. Ma to być procedura w ICAO, międzynarodowej organizacji lotnictwa cywilnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Holenderskie władze od lat zabiegają o to, aby Rosja uznała odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu MH17 i wypłaciła odszkodowanie rodzinom ofiar.

W 2018 roku Holandia i Australia oficjalnie stwierdziły, że Rosja ponosi odpowiedzialność za katastrofę.

Jak informuje portal RTL Nieuws rząd zamierza teraz wystąpić przeciwko Moskwie w procedurze przed międzynarodową organizacją lotnictwa cywilnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zdaniem źródeł portalu procedura przed ICAO jest obiecująca, ponieważ Rosja załamała konwencję chicagowską. Wcześniej rozważany był także wariant pozwania władz w Moskwie przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za finansowanie rebeliantów we wschodniej Ukrainie.

„Procedura przed ICAO to logiczny krok przed późniejszym wystąpieniem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości” – uważa Marieke de Hoon, adiunkt międzynarodowego prawa karnego na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA), cytowana przez RTL Nieuws.

Media informują, że trwają konsultacje z Australią, z którą miałby być złożony wspólny wniosek w tej sprawie. „Strategia procesu jest poufna i nie będziemy tego teraz komentować” – mówi rzecznik MSZ.

Samolot MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 r. przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów.

7 czerwca br. ruszył proces, w którym o zestrzelenie maszyny oskarża się trzech obywateli Rosji i jednego Ukraińca. Od września przed sądem zeznają krewni ofiar. Wyrok spodziewany jest jeszcze w tym roku.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek


Przeczytaj również:
Holandia: prawnicy krewnych ofiar zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines byli zastraszani przez Rosję

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony