Holandia: cztery razy więcej pasażerów linii lotniczych w drugim kwartale 2021 r.

Cztery razy więcej pasażerów linii lotniczych korzystało z holenderskich lotnisk w drugim kwartale niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest ich jednak ciągle znacznie mniej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba osób korzystających z samolotów w Niderlandach. Z informacji przekazanych przez Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) wynika, iż w drugim kwartale 2021 r. z pięciu lotnisk w Holandii skorzystało 3,9 mln osób. To ponad cztery razy więcej niż w tym samym okresie 2020 r.

Duży wzrost był szczególnie widoczny w maju i czerwcu, kiedy na pokład samolotów weszło ponad trzy miliony pasażerów. W maju i czerwcu 2020 roku było ich 750 tys.

Oprócz liczby pasażerów wzrosła również liczba zajmowanych miejsc na lot. W drugim kwartale 2021 r. średnio 44 ze 100 miejsc było zajętych. W pierwszym kwartale było to 35 na 100. To ciągle mniej niż przed pandemia. W II kwartale 2019 r. średnie obłożenie miejsc wyniosło 82 na 100.

„Sektor lotniczy znajduje się w ostrożnym ożywieniu” – zauważa CBS i wiąże to z tym, iż w ubiegłym roku ruch lotniczy praktycznie całkowicie zamarł z powodu związanych z Covid-19 ograniczeń w podróżowaniu.

Holenderski Urząd Statystyczny przypomina jednak, że w porównaniu z 2019 r. linie lotnicze w drugim kwartale br. przewiozły o prawie 18 mln mniej pasażerów.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus