Holandia: amsterdamskie lotnisko Schiphol zamierza produkować panele z trawy

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie, największe w Holandii i jedno z największych w Europie, ogłosiło na stronie internetowej, że wspólnie z firmą ECOR zamierza wykorzystać trawę, która znajduje się między sześcioma pasami startowymi. Będzie z niej produkować panele sufitowe, a nawet meble i lampy.

Port lotniczy posiada ogromy obszar o powierzchni około tysiąca hektarów, to mniej więcej tyle, co dwa tysiące piłkarskich boisk. Od tego roku będzie dostarczać 5 000 ton skoszonej trawy firmie ECOR, z którą wspólnie zamierza produkować 100 000 metrów kwadratowych paneli rocznie. Lotnisko ma również w planach produkcję mebli, lamp a także upominków - czytamy w komunikacie prasowym.

„W ostatnich latach przeprowadziliśmy wiele testów i obecnie osiągnęliśmy punkt, w którym możemy używać płyty z trawy jako pełnowartościowego zamiennika płyty wiórowej” – mówi cytowana w komunikacie Mirjam de Boer, dyrektor ds. zarządzania aktywami w Royal Schiphol Group.

„Przetwarzanie trawy na zrównoważone produkty jest zgodne z polityką lotniska, zgodnie z którą ma się ono stać bezodpadowym portem lotniczym do 2030 r.” – informuje de Boer.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ zm/ kib/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus