Gromadziński: nowe pułki będą wsparciem bojowym 18. Dywizji

18. Dywizja Zmechanizowana potrzebuje jednostek wsparcia bojowego; takimi jednostkami będą pułk artylerii i pułk przeciwlotniczy – powiedział dowódca 18. Dywizji gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

W czwartek w Siedlcach, gdzie mieści się dowództwo 18DZ, minister obrony Mariusz Błaszczak wręczył nominacje dowódcom nowo tworzonych jednostek. Płk Piotr Brzeziński został dowódcą 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie (woj. podkarpackie); płk Radosław Kudraj będzie dowodził 18. Pułkiem Przeciwlotniczym w Sitańcu k. Zamościa (woj. lubelskie)

"Od trzech lat konsekwentnie realizujemy założenia koncepcji formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej" – powiedział gen. Gromadziński. Przypomniał, że w pierwszym etapie formowania dywizji utworzono sztab i batalion dowodzenia; w 2019 r. dywizji podporządkowano 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, rozpoczęto tworzenie 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i 18. Pułku Logistycznego; powstają także mniejsze jednostki jak grupa współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC), grupa działań psychologicznych (PSYOPS) i kompania chemiczna.

"Dzisiejszym aktem rozpoczynamy drugi, bardzo istotny etap formowania dywizji. Dywizja dysponuje dziś trzema brygadami bojowymi i zabezpieczającym nas pułkiem logistycznym, potrzebujemy jednostek wsparcia bojowego. Takimi jednostkami są pułk artylerii i pułk przeciwlotniczy" – dodał generał.

Jak powiedział płk Brzeziński, dowodzony przez niego pułk ma liczyć 2 tys. żołnierzy, w skład jednostki wejdą dwa dywizjony samobieżnych armatohaubic Krab 155mm oraz dwa dywizjony wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych 122mm WR-40 Langusta. Do zadań pułku będzie należał wzmocnienie jednostek pancernych i zmechanizowanych 18. Dywizji. "Nowa Dęba jest specyficznym miejscem dla takiego sprzętu, jakim są ciężkie samobieżne haubice Krab – wystarczy wyjechać z jednostki i jesteśmy na placu ćwiczeń, a to jest najważniejsze w artylerii: ćwiczyć i szkolić się w praktyce" – zaznaczył.

Urodzony w 1969 r. w Gnieźnie Brzeziński ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Józefa Bema w Toruniu na Wydziale Wojsk Rakietowych i Artylerii. Jest też absolwentem Akademii Obrony Narodowej. Służył m.in. w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, Dowództwie Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Od roku 2019 pełni służbę w Dowództwie 18DZ, gdzie dotychczas był szefem wojsk rakietowych i artylerii.

Płk Radosław Kudraj ma 51 lat, pochodzi z Mrągowa. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej im. por. Mieczysława Kalinowskiego w Koszalinie, jest również absolwentem AON. Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 13. Pułku Przeciwlotniczym w Elblągu, Dowództwie Wojsk Lądowych, Dowództwie Generalnym RSZ oraz 15. Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi. W 18. Dywizji był do tej pory szefem wojsk obrony przeciwlotniczej. Dwukrotnie uczestniczył w misji w Afganistanie.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka jest najmłodszym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim. Utworzona we wrześniu 2018 r., w celu wzmocnienia potencjału bojowego we wschodniej Polsce, dywizja osiągnęła w ubiegłym roku wstępną gotowość operacyjną; pełna gotowość jest planowana na drugi kwartał bieżącego roku, kiedy zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji. Dywizja dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty powołanej w 1920 roku.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ godl/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus