Przejdź do treści
Źródło artykułu

Grecja: rząd podpisał umowę na zakup od Francji 18 myśliwców Rafale

Grecja podpisała w poniedziałek kontrakt na zakup 18 myśliwców Rafale od Francji - poinformowała w Atenach francuska minister ds. sił zbrojnych Florence Parly na konferencji prasowej ze swoim greckim odpowiednikiem Nikosem Panagiotopoulosem. Kwota umowy wynosi 2,5 mld euro.

Zgodnie z kontraktem Ateny otrzymają 12 używanych samolotów z zapasów francuskich sił powietrznych oraz sześć nowych samolotów bezpośrednio od producenta Dassault Aviation. Dostaną także wsparcie logistyczne i uzbrojenie towarzyszące.

Parly podkreśliła, że umowa z Atenami jest wyrazem "bardzo ścisłego partnerstwa operacyjnego" obu krajów, i wyraziła zadowolenie, że myśliwce Rafale po raz pierwszy zostały sprzedane do kraju europejskiego, co uznała za "znaczący sukces".

Jak pisze agencja AFP, rozmowy na temat kontraktu odbywały się w rekordowo szybkim tempie. Decyzję o wszczęciu negocjacji podjął we wrześniu ub.r. grecki premier Kyriakos Micotakis w reakcji na wydarzenia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja rozpoczęła poszukiwania surowców energetycznych.

AFP przypomina, że w sporze z Ankarą Francja w ostatnich miesiącach wyraźnie stanęła po stronie Aten i latem ub.r. wysłała na sporny obszar myśliwce Rafale oraz okręty wojenne w odpowiedzi na rozmieszczenie tureckich okrętów wojskowych i statków poszukiwawczych na morskich terenach, do których prawa roszczą sobie Grecja i Cypr. Przywódcy Unii Europejskiej w grudniu zeszłego roku określili działania Turcji jako "nielegalne i agresywne".

Dostawy myśliwców Rafale mają rozpocząć się w lipcu. "Pierwsi piloci i technicy greckich sił powietrznych pojadą w najbliższych dniach do Francji na szkolenie” - powiedział rzecznik greckiego rządu Christos Tarantilis.

Podczas poniedziałkowej konferencji Parly dodała, że Francja złoży także Grecji propozycję zakupu nowych fregat. Umowa ma duże szanse na realizację, bowiem Ateny już wcześniej zgłaszały chęć zmodernizowania swojej armii poprzez nabycie nowych okrętów tego typu oraz śmigłowców i dronów, a także wzmocnienie posiadanej floty myśliwców F-16. (PAP)

zm/ akl/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony