Przejdź do treści
Źródło artykułu

Gen. Andrzejczak podziękował pilotom 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego za walkę z COVID-19

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak podziękował w czwartek pilotom i personelowi naziemnemu 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Mińsku Mazowieckim za zaangażowanie i wsparcie ratownictwa cywilnego w walce z pandemią COVID-19.

2. Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy pełni całodobowe dyżury ASAR (w służbie poszukiwania i ratownictwa lotniczego) oraz wspiera system Państwowego Ratownictwa Medycznego w walce z pandemią COVID-19.

W czwartek wizytę w Mińsku Mazowieckim złożył gen. Rajmund Andrzejczak, który rozmawiał z załogą dyżurną i personelem naziemnym oraz wysłuchał informacji na temat stanu realizacji zadań, wykonywanych wspólnie z cywilnym służbami medycznymi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Gen. Andrzejczak obejrzał również wyposażenie śmigłowców ratowniczych oraz uczestniczył w przygotowaniach personelu i maszyn do misji cywilnych.

Szef SGWP podziękował pilotom i personelowi naziemnemu za osobiste zaangażowanie w zadania na rzecz walki z koronawirusem i wsparcie ratownictwa cywilnego w udzielaniu pomocy osobom, których życie i zdrowie jest najbardziej zagrożone. Wręczył żołnierzom okolicznościowe znaczki Sztabu Generalnego WP.

Lotniczy Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy nr 2 (LZPR-2) jest podporządkowany Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim pełni całodobowe dyżury w reżimie 24/7/365, w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR.

Głównym zadaniem LZPR-2 jest poszukiwanie i ratowanie statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie, udzielanie pomocy ich załogom i pasażerom oraz innym osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych, bez względu na przynależność państwową tych statków i osób.

LZPR-2, rotacyjnie z LZPR-9, wydzielanym z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Tomaszowa Mazowieckiego, wykonują dodatkowe zadania jako krajowy MEDEVAC, w zakresie realizacji transportów medycznych. LZPR-2, jako krajowy MEDEVAC, wykonał 18 misji w ramach walki z COVID-19, natomiast LZPR-9 – 16. (PAP)

autor: Monika Zdziera

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony