Gdańsk: wzrost liczby pasażerów w Porcie Lotniczym

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w marcu br. obsłużył prawie 205 tysięcy pasażerów, o 13 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W letnim rozkładzie lotów pojawiło się pięć nowych połączeń, do Chorwacji i Norwegii.

Jak poinformował w port w komunikacie, w lutym lotnisko odnotowało 10-procentowy wzrost liczby pasażerów, a od początku roku obsłużyło 567 tys. pasażerów.

Prezes Zarządu Portu Tomasz Kloskowski nie ukrywa, że „ma świadomość, że trudno będzie utrzymać wzrost liczby pasażerów w całym 2013 roku (…) dlatego każdy pasażer jest na wagę złota”. W ubiegłym roku do wzrostu liczby pasażerów obsługiwanych przez port w Gdańsku przyczyniły się głównie: działalność OLT Express i Mistrzostwa w Piłce Nożnej Euro 2012.

Jak podał port, w porównaniu z ubiegłorocznym letnim rozkładem lotów, w tym roku w nowym, letnim rozkładzie lotów, obowiązującym od minionego weekendu, pojawiło się pięć nowych połączeń - trzy do Chorwacji (Dubrownik, Rijeka, Split) i dwa do Norwegii (Alesund, Kristiansand).

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska możemy polecieć do prawie 50 portów w Niemczech, Holandii, Chorwacji, Norwegii, Anglii, Irlandii, Danii, Hiszpanii, Włoszech, Francji i w Polsce.

Z Gdańska będą funkcjonowały też 20 połączenia czarterowe, w tym cztery nowe, na Wyspy Kanaryjskie i do Burgas (Bułgaria).

W piątek ma być oficjalnie ogłoszone uruchomienie nowego lotniczego połączenia z Gdańska do Torunia. Ma je obsługiwać Veolia Transport Toruń.

W 2012 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 2 mln 906 tys. pasażerów, o 18 proc. więcej niż w roku 2011 roku. Pod względem liczby pasażerów w ub.r. gdańskie lotnisko zajęło trzecie miejsce w kraju, po Warszawie i Krakowie.

W bieżącym roku Port planuje m.in. instalację rękawów pasażerskich oraz budowę nowego terminalu cargo. Na lata 2014-2015 planowane jest wykonanie na pasie startowym specjalistycznego oświetlenia, które pozwoli na obsługę samolotów podczas mgły. W skali roku liczba odwołanych lotów z powodów trudnych warunków pogodowych wynosi na gdańskim lotnisku 0,5 procenta. (PAP)

bls/ je/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus