Przejdź do treści
Źródło artykułu

Galaktyka sfotografowana ponownie po 25 latach

Naukowcy użyli teleskopu NTT do zbadania galaktyki spiralnej NGC 6300. Dla porównania opublikowali także stare zdjęcie tego obiektu wykonane tym samym teleskopem 25 lat temu – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Gdy porównamy oba zdjęcia, od razu zobaczymy, jak zmieniła się technika obserwacji astronomicznych i fotografowania w ciągu ostatnich dwóch dekad. 3,58-metrowy teleskop NTT (skrót od New Technology Telescope) miał swoją inaugurację w 1990 roku. Opublikowano wtedy zestaw 31 zdjęć, wśród których była fotografia obiektu NGC 6300. Na starym zdjęciu widać zdecydowanie mniej szczegółów niż na współczesnym.

Galaktyka NGC 6300 należy do galaktyk spiralnych z poprzeczką. Na zdjęciu wyraźnie widać zawinięte wokół centrum ramiona spiralne oraz przebiegającą przez środek linię, zwaną przez astronomów poprzeczką.

Obiekt NGC 6300 nie jest jednak zwykłą galaktyką spiralną. Należy do kategorii obiektów zwanych galaktykami Seyferta typu II. Ta klasa galaktyk charakteryzuje się jasnymi centrami – jądro może czasem być jaśniejsze niż cała galaktyka. Drugą ich cechą jest emisja energetycznego promieniowania. Obiekty te często są jasne w innych zakresach długości fali niż światło widzialne. Galaktyki Seyferta typu II mają w widmach tylko wąskie linie, natomiast typ I posiada zarówno linie wąskie, jak i szerokie.

Astronomowie podejrzewają, że w centrum galaktyki NGC 6300 znajduje się czarna dziura 300 tysięcy razy bardziej masywna niż Słońce. Spadek materii na czarną dziurę powoduje emisję wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego.

Prezentowane nowe zdjęcie zostało wykonane instrumentem ESO Faint Object Spectrograph and Camera (EFOSC2), pracującym na teleskopie NTT, który znajduje się w Obserwatorium La Silla w Chile. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony