Francja: testy na lotniskach dla pasażerów spoza UE od 7 listopada

Port Lotniczy Charles'a de Gaulle'a - tablica odlotów i pasażerowie w maseczkach (fot. Paris Aéroport/FB)

Od 7 listopada na francuskich lotniskach przeprowadzane będą szybkie testy antygenowe na koronawirusa. Będą one obowiązkowe dla pasażerów przybywających z zagranicy, z wyjątkiem krajów UE.

Poinformowała o tym w poniedziałek wieczorem minister transformacji ekologicznej Barbara Pompili.

„Podróżni zostaną poddani testom po przybyciu na lotnisko, a wynik testu uzyskają kilkadziesiąt minut później, chyba że wykonają test PCR na mniej niż 72 godziny przed podróżą” – doprecyzowała minister.

Testy antygenowe nie wymagają analizy laboratoryjnej, a wynik można poznać po 10-30 minutach.

Testy na koronawirusa są już wymagane od pasażerów z niektórych krajów; bez nich pasażerowie ci nie mogą wejść na pokład samolotu. Reguła ta nie dotyczy jednak pasażerów ze strefy Schengen.

„Wykonywanie testów PCR po przylocie trwa już od lipca na lotniskach Orly i Paris-Charles de Gaulle” – poinformowały z kolei władze paryskich portów lotniczych (ADP). Zastrzegły, że jeśli chodzi o wykonywanie testów przed odlotem, na razie nie sposób określić terminu ich wprowadzenia.

Sektor transportu lotniczego we Francji popiera przeprowadzania testów przesiewowych na dużą skalę w portach lotniczych, aby uniknąć kwarantanny po przylocie. Branża obawia się załamania z powodu ograniczeń ruchu wprowadzonych w wielu krajach z powodu pandemii.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło: PAP
comments powered by Disqus