Przejdź do treści
NATO TIGER MEET - PLANIŚCI MISSION PLANNING
Źródło artykułu

NATO TIGER MEET - PLANIŚCI MISSION PLANNING

Podczas ćwiczenia NTM każdego dnia personel latający wykonuje dwa wyloty poranne (shadow wave) oraz dwie popołudniowe misje w ugrupowaniu COMAO. Nad przygotowaniem misji od strony „technicznej” czuwają planiści Mission Planning, chor. Robert Ottenbreit i sierż. Mirosław Bociański.

MISJA COMAO – OCZAMI PLANISTY (chor. Robert Ottenbreit)

Przygotowanie jednej misji w ramach COMAO zajmuje nam ok. 1,5 godziny. Cały wysiłek podczas przygotowania misji skupiamy na tym, aby pilot godzinę przed startem otrzymał wszystkie niezbędne dane do wykonania zadania.

Większość danych zapisywana jest na DTC (Data Transfer Cartrige –kaseta przenosząca dane, które ładowane są do komputera samolotu). Wykorzystując oprogramowanie PFPS oraz CSS, obliczamy czasy nad poszczególnymi punktami trasy, wprowadzamy dane dotyczące LINK-16, IFF (Identify Friend or Foe – system identyfikacji swój-obcy), uzbrojenia, łączności radiowej. Tworzymy również obraz graficzny przedstawiający obszar, nad którym wykonywana będzie misja. Obraz ten wyświetlany jest w samolocie za pomocą MFD (Multifunctional Display-wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny).

Kolejnym niezbędnym elementem jest Line Up Card (karta, na której zawarte są informacje dotyczące trasy, strefy, lotnisk zapasowych). Bardzo ważną rzeczą w przygotowaniu misji jest współpraca z Flight Lead’em, od którego otrzymujemy wszystkie niezbędne informacje, INTEL’em - sekcją rozpoznania oraz chronometrażystą.

INTEL (por. Paweł Butowicz) odpowiedzialny jest za dostarczanie wszystkich informacji rozpoznania, w celu bezpiecznego zaplanowania oraz wykonania misji. Jego rola nie kończy się jednak na etapie planowania. Po każdej misji zbiera on informacje od pilotów i przekazuje je do nadrzędnych komórek dowodzenia.

Chronometrażysta (sierż. Przemysław Zieliński) odpowiedzialny jest za rejestrowanie dokumentacji z przeprowadzonej misji lotniczej.

Podsumowując, wraz z personelem latającym tworzymy zgrany zespół, będący w stanie zaplanować każde, nawet najbardziej skomplikowane zadanie.

chor. Robert Ottenbreit

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony