Europejskie biuro Teleskopu Hubble’a zostanie zamknięte
W ramach Space Telescope European Coordination Facility (ST-ECF) współpracowały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Współpraca ta trwała 26 lat, od 1984 roku, a więc rozpoczęła się sześć lat przed umieszczeniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej.
Zamknięcie biura związane jest ze zmianami administracyjnymi w ESA, która koncentruje swoje operacje dotyczące astronomii, archiwizowania i obróbki danych w ośrodku w Hiszpanii (ESAC – European Space Astronomy Center). Europejscy astronomowie nadal będą mogli ubiegać się o czas na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a, gdyż współpraca ESA z amerykańską NASA nie kończy się.
Centrum ST-ECF miało duży wpływ na sposoby obróbki zdjęć astronomicznych, opracowując m.in. metody na ominięcie niedokładności w wypolerowaniu zwierciadła Teleskopu Hubble’a, zanim astronauci zamontowali na orbicie odpowiednią aparaturę korygującą. Opracowywało też skomplikowane komputerowe modele symulujące pracę różnych instrumentów astronomicznych, pozwalające na ich dokładną kalibrację.
Europejskie centrum było pionierem w udostępnianiu naukowych danych obserwacyjnych przez internet, w roku 1993 opracowując jedną z pierwszych tego typu witryn internetowych na świecie. ST-ECF było odpowiedzialne także za popularyzację w Europie efektów obserwacji kosmosu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) to projekt amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Obejmuje teleskop astronomiczny znajdujący się od 1990 roku na orbicie okołoziemskiej. W najbliższych latach planowane jest zakończenie użytkowania HST, jego następcą ma być Teleskop Jamesa Webba (JWST). (PAP)
cza/ krf/
Komentarze