Przejdź do treści
Źródło artykułu

ESA wybrała trzy koncepcje dla kolejnej misji

Badanie wczesnego kosmosu w zakresie wysokich energii, obserwacje powstawania planet, gwiazd i galaktyk w podczerwieni oraz orbiter Wenus - te trzy pomysły będą walczyły o realizację w ramach jednej z następnych, kluczowych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wystrzelenie gotowego instrumentu przewidziane jest na 2032 rok.

Cosmic Vision to długofalowy naukowy program Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W jego ramach agencja organizuje misje trzech rodzajów - duże (L - large), średnie (M - medium) i małe (S - small).

Spośród 25 propozycji ESA wybrała właśnie trzy, z których jedna ma szansę na realizację w ramach piątej misji typu medium. Gotowy instrument zbudowany w jej zakresie ma zostać wyniesiony w przestrzeń w 2032 roku.

"Jestem pod wrażeniem jakości i rozległości propozycji misji M5. Każda z wybranych koncepcji ma wysoką wartość naukową i zapewni kontynuację rozwoju wiedzy i doświadczenia Europy w zakresie nauk o planetach, astrofizyki i kosmologii" - powiedział dyrektor naukowy ESA Gunther Hasinger.

Jedna z misji, nazwana Theseus (Transient High Energy Sky and Early Universe Surveyor), umożliwi obserwacje krótkotrwałych, wysokoenergetycznych zjawisk na całym obszarze nieba i wzdłuż całej historii Wszechświata.

W szczególności ma ona pozwolić na stworzenie kompletnego spisu wybuchów gamma z okresu pierwszych kilku miliardów lat istnienia Wszechświata. Zjawiska te powstają np. w czasie eksplozji supernowych. Obserwacje umożliwią m.in. lepsze zrozumienie cykli życiowych pierwszych gwiazd.

Dodatkowo Thesus ma uzupełniać badania fal grawitacyjnych, poprzez detekcję i identyfikację źródeł promieniowania.

Z kolei europejsko-japońska misja o nazwie Spica (SPace Infrared telescope for Cosmology and Astrophysics) ma pomóc w zrozumieniu ewolucji galaktyk, gwiazd i planet.

Skonstruowany w jej ramach instrument ma to umożliwić dzięki obserwacjom w zakresie fal podczerwonych. Przenikają przez obłoki pyłu, które często przesłaniają miejsca formowania się gwiazd.

Teleskop ma oferować znacznie większe możliwości niż inne, obecnie działające w podczerwieni przyrządy, takie jak Kosmiczny Teleskop Spitzera czy Kosmiczne Obserwatorium Herschela.

Obserwatorium uzupełni możliwości istniejących i planowanych, najważniejszych instrumentów obserwacyjnych, takich jak naziemny Atacama Large Millimetre/submillmetre Array czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Z kolei misja EnVision, w której uczestniczyć ma także NASA, miałaby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego siostrzana dla Ziemi Wenus tak bardzo różni się od naszej planety.

Otóż mimo podobnej wielkości, dwie planety kolosalnie się różnią. Na Wenus doszło do katastroficznego efektu cieplarnianego i dzisiaj planetę otacza gęsta, toksyczna i gorąca atmosfera.

Po sukcesie badającej głównie atmosferę Wenus misji ESA Venus Express, orbiter zbudowany w ramach programu EnVision ma przyglądać się przede wszystkim zjawiskom geologicznym i ich powiązaniom z atmosferą.

Urządzenie ma stworzyć mapę powierzchni planety i dostarczyć jej dokładne zdjęcia radarowe, co pozwoli na lepsze zrozumienie ewolucji Wenus.

Więcej informacji: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ESA_selects_three_new_mission_concepts_for_study

(PAP)

mat/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony