Egipt i Rosja w kwietniu wznawiają regularne połączenia lotnicze

Egipt i Rosja na kwiecień wyznaczyły wznowienie regularnych połączeń lotniczych między obu krajami. Następuje to w dwa i pół roku po ich zawieszeniu z powodu zamachu dżihadystów na rosyjski samolot pasażerski. Zginęły wtedy 224 osoby.

Egipskie towarzystwo lotnicze Egyptair ogłosiło w piątek, że wznawia regularne loty do Moskwy z dniem 12 kwietnia. Prezes Egyptair Safwat Musallam poinformował, że loty na linii Kair-Moskwa-Kair będą się odbywały trzy razy tygodniowo.

Na początku tygodnia rosyjski Aerofłot zapowiedział, że wznowi loty dzień wcześniej - 11 kwietnia. Wznowienie lotów planowano pierwotnie na luty, ale decyzja się opóźniła.

Rosja zawiesiła połączenie lotnicze z Egiptem po zamachu na samolot Airbus A321 linii czarterowych Kogalymavia, które latały z Petersburga. Dokonano go 31 października 2015 roku, gdy samolot przelatywał nad Półwyspem Synaj w drodze z Szarm el-Szejk. Większość pasażerów stanowili turyści wracający z wakacji w Egipcie; wśród ofiar było 17 dzieci.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył wówczas, że Rosjanie nie wznowią połączeń lotniczych z Egiptem do czasu, gdy tamtejsze władze nie zapewnią rosyjskim turystom stuprocentowego bezpieczeństwa. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus