Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dragon poleci w październiku na ISS

Kapsuła transportowa Dragon wyniesiona przez statek kosmiczny Falcon, firmy SpaceX poleci 7 października z pierwszą oficjalną misją zaopatrzeniową na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS– poinformowała NASA.

Oficjalny, podany przez NASA termin startu Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie to 7 października 2012 godzina 8:34 czasu lokalnego czyli 8 października 00:34 GMT. Ewentualny zapasowy termin startu ma zostać ogłoszony w ostatnim tygodniu września.

Misja Dragona będzie pierwszą oficjalną misją zaopatrzeniową wykonywaną dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na rzecz NASA. SpaceX zawarła z NASA kontrakt na przeprowadzenie 12 bezzałogowych lotów zaopatrzeniowych do ISS. Ma on wartość 1,6 mld USD.

Plan lotu ustala, że Dragon spędzi kilka tygodni, przycumowany do ISS. W tym czasie przebywający na stacji astronauci wypełnią go 333 kg próbek i dokumentacji naukowej oraz instrumentów, a także 228,6 kg sprzętu stacji, który ma powrócić na Ziemię. W końcu października br. kapsuła zostanie odcumowana i zacznie lot powrotny.

Statek kosmiczny złożony z rakiety nośnej Falcon 9 i członu transportowego Dragon stanowi wielkie ułatwienie dla NASA po koniecznym wycofaniu w 2011 roku ostatnich trzech promów kosmicznych: Discovery, Endeavoura i Atlantisu. Ostatni lot promu odbyty w lipcu 2011 oznaczał bowiem kres amerykańskich lotów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci USA zostali zmuszeni do polegania na rosyjskich rakietach Sojuz, które przewoziły ich na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem oraz na statkach zaopatrzeniowych Progress, które przewoziły na nią zaopatrzenie. Opłaty za jedno miejsce w statku Sojuz wynoszą przy tym 65 mln USD.

Jak stwierdza portal Space.com, jeśli lot przebiegnie pomyślnie, wówczas skonstruowany przez SpaceX statek Falcon 9 – Dragon będzie oczywistym kandydatem do zastąpienia promów w roli pierwszego amerykańskiego transportowego statku kosmicznego wynoszącego na orbitę i prawdopodobnie pierwszego statku księżycowego. Przy tym to pierwszy statek kosmiczny skonstruowany przez korporację prywatną.

Dokonywane są obecnie próby innych statków komercyjnych; także wielokrotnego użytku, podobnych do promów kosmicznych. (PAP)

mmej/ tot/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony