Departament Stanu USA zaniepokojony tureckimi nalotami w Syrii i Iraku
Departament Stanu poinformował, że wyrazy zaniepokojenia przekazał bezpośrednio tureckiemu rządowi. "Naloty te nie zostały zaakceptowane przez koalicję i nieszczęśliwie doprowadziły do utraty życia przedstawicieli naszych partnerskich sił zbrojnych w walce" z Państwem Islamskim - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.
Wcześniej turecka armia poinformowała, że we wtorek zabiła około 70 bojowników kurdyjskich w operacjach w Sindżarze na północy Iraku oraz w północnej Syrii w sytuacji, gdy nasiliła kampanię przeciwko grupom związanym ze zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
Według źródeł kurdyjskich, na które powołuje się również agencja Reutera, w nalotach sił tureckich zginęło co najmniej 20 bojowników kurdyjskich.
Jak podaje Reuters, naloty w Syrii były wymierzone w milicje YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), będące kluczowym komponentem Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które wspierane są przez USA i zbliżają się do bastionu IS w Ar-Rakce na północy Syrii
"W wyniku barbarzyńskich ataków tureckich samolotów, dokonanych dzisiaj o świcie na centrum YPG (...) 20 bojowników zostało zabitych, a 18 rannych, w tym trzech jest w stanie krytycznym" - powiedział rzecznik YPG Redur Xelil.
Według tej milicji w syryjskiej prowincji Al-Hasaka tureckie pociski zniszczyły centrum medialne, siedzibę miejscowego radia, centrum łączności i wojskowe posterunki oraz zabiły niesprecyzowaną w komunikacie liczbę bojowników.
Tureckie wojsko podało, że atak, dokonany ok. godz. 1 w nocy z poniedziałku na wtorek, objął także cele na górze Sindżar w północnym Iraku (ok. 115 km od granicy tureckiej). Atak miał zapobiec przedostawaniu się do Turcji kurdyjskich bojowników oraz szmuglowaniu przez nich do kraju broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
Milicja YPG uważana jest przez Turcję za odgałęzienie PKK, która przez trzy dziesięciolecia walczyła z bronią w ręku przeciwko tureckim władzom i armii, a przez USA i Unię Europejską uznawana jest za organizację terrorystyczną.
Władze w Ankarze twierdzą, że członkowie PKK znajdują schronienie na zamieszkanych przez ludność kurdyjską obszarach w Iraku i Syrii.
PKK pojawiła się w regionie Sindżaru w 2014 roku, po przyjściu z odsieczą tamtejszym jazydom (przedstawicielom mniejszości religijnej), prześladowanym przez ekstremistów z Państwa Islamskiego.
Pod koniec marca premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że rozpoczęta w ub. roku turecka operacja wojskowa w Syrii znana jako "Tarcza Eufratu" została zakończona. Nie wykluczył jednocześnie kolejnych operacji Turcji w tym kraju. (PAP)
cyk/ mc/
Komentarze