Dalekie misje kosmiczne szkodliwe dla oczu
Zespół naukowców z Medical School na University of Texas, pod kierownictwem prof. radiologii, Larry’ego Kramera odkrył iż w mózgach i oczach astronautów, którzy długo przebywali w przestrzeni kosmicznej, rozwijają się istotne zaburzenia. Wyniki badań ukazały się w ostatnim numerze prestiżowego Journal Of Radiology.
Jak poinformowała BBC, badanie wykonane techniką rezonansu magnetycznego (MRI) na 27 astronautach, ujawniło iż wykazują oni objawy przypominające nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, skutkujące wzrostem dużym ciśnienia. Ubocznym skutkiem tego zaburzenia że wyraźne pogorszenie widzenia.
W grupie dziewięciu astronautów badacze odkryli ślady obecności płynu mózgowo-rdzeniowego wokół nerwu optycznego, u sześciu spłaszczenie tylnej części gałki ocznej, zaś u czterech uwypuklenie nerwu optycznego oraz u trzech zmiany w przysadce mózgowej i ich połączeniach. Przysadka mózgowa wytwarza i przechowuje hormony regulujące istotne funkcje ciała.
Stan zdrowia astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej jest starannie sprawdzany, choćby dlatego iż długotrwały pobyt w warunkach nieważkości powoduje zmniejszenie gęstości kości i ubytki masy mięśniowej. Innym zagrożeniem jest promieniowanie pochodzące ze Słońca.
Częściowo z tych powodów czas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS ograniczony jest do maksymalnie 6 miesięcy. Jednak w przypadku misji na Marsa sam czas podróży międzyplanetarnej wyniesie około roku. Jak twierdzi Technology Review w wariancie misji długotrwałej dojdzie do tego okresu także 3-6 miesięczny pobyt na powierzchni Marsa, o którego wpływie na zdrowie astronautów nie można obecnie powiedzieć niczego pewnego.
NASA potwierdziła BBC iż jej personel medyczny zapoznał się z ostatnimi doniesieniami, ale zaobserwowana przez naukowców skala zaburzeń „nie powoduje zbyt wielkich obaw”. Jak powiedział BBC William Tarver, kierujący kliniką medycyny lotniczej w należącym do NASA Johnson Space Center, choć wyniki są „podejrzane” to nie wskazują do końca na nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Dodał iż agencja rozpocznie „pełny program badań w tym zakresie, aby poznać mechanizm (zaburzeń – PAP) i jego implikacje”. (PAP)
mmej/ tot/
Komentarze