Chińska ofensywa w Kosmosie
Jak twierdzi BBC powołując się na ujawniony 29 grudnia plan, głównymi celami chińskiego programu kosmicznego jest załogowy lot na Księżyc oraz budowa stacji kosmicznej. W tym celu już w 2012 roku ma nastąpić przyspieszenie w programie badań kosmicznych oraz lotów orbitalnych.
Do końca 2016 roku Chiny wystrzelą przestrzeń kosmiczną laboratoria kosmiczne, zarówno bezzałogowe, satelitarne, jak i znajdujące się na pokładach statków załogowych. Opracowana, wdrożona i przetestowana ma być także technologia bezzałogowych kosmicznych statków transportowych, co ma stanowić pierwszy stopień do „stworzenia technologicznych możliwości konstrukcji stacji kosmicznej” – stwierdza dokument. Kontynuowana ma być także eksploracja Księżyca przy użyciu próbników bezzałogowych; dokonywane mają być przy tym pobierania próbek skał i gruntu księżycowego i ich przesyłanie przy użyciu „modułów powrotnych na Ziemię”. Monitorowane będą także obszary gromadzenia się kosmicznych śmieci.
Agencja AP, powołując się na ten sam dokument dodaje iż chińskie plany są jeszcze bardziej ambitne – dokument stwierdza iż chińska nauka chce „posunąć naprzód eksplorację planet, asteroidów i badania Słońca”. Na satelitach i statkach załogowych będą montowane instrumenty badające właściwości czarnych dziur i leżących blisko Ziemi ciał niebieskich. Zostanie tez wdrożony system ochrony statków przed kosmicznymi śmieciami.
Jak twierdzi dokument tak szeroko zakrojone zadania wymagać będą modyfikacji i ulepszeń rakiet kosmicznych, silników rakietowych i systemu komunikacji. Planowane jest także stworzenie nowego systemu satelitów nadawczych oraz meteorologicznych a także rozwój własnego systemu nawigacji satelitarnej mającego stanowić konkurencję zarówno dla amerykańskiego GPS jak i rosyjskiego Glonass czy europejskiego Galileo. Będzie to nowa wersja budowanego obecnie systemu Compass.
Agencja AP zauważa, że chiński plan podboju Kosmosu nie zmienił się wiele od czasu stworzenia poprzednich dokumentów tego typu w 2000 i 2006 roku. W 2003 roku Chiny, zgodnie z wcześniejszymi planami, wysłały człowieka w Kosmos. W tym samym roku nastąpiła udana operacja automatycznego połączenia na orbicie okołoziemskiej statku Shenzhou 8 i modułu Tiangong 1. W 2007 roku pierwszy chiński próbnik Chang'e-1 dotarł na orbitę wokółksiężycową i wykonał kartografowanie powierzchni Księżyca. W 2008 roku chiński taikonauta wyszedł ze statku kosmicznego. Według źródeł chińskich od 2006 podstawowa chińska rakieta kosmiczna Long March została odpalona 67 wynosząc na orbitę 79 statków i satelitów
Jednak, zauważa agencja, w chińskim programie podboju Kosmosu widoczne są wyraźnie elementy militarne. Pierwszym z nich były odpalenia z pocisków rakietowych z bazy naziemnej w celu zniszczenia nie działającego satelity pozostającego na orbicie. Próba zakończyła się powodzeniem, ale USA i Unia Europejska ostrzegły Chiny przed próba militaryzacji przestrzeni kosmicznej.
Obecny dokument podkreśla, że Chiny sprzeciwiają się militaryzacji Kosmosu i „jakiemukolwiek wyścigowi zbrojeń w przestrzeni”. Zaznacza także iż Chiny chcą „wzmocnić” i „zwiększyć wartość” współpracy z krajami rozwijającymi się. Jako partnerzy podane zostały Rosja, Brazylia, Francja i W. Brytania, podczas gdy USA jest krajem „ z którym kontynuowany jest dialog na polu badań przestrzeni”. (PAP)
mmej/ tot/
Komentarze