Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport działa od czterech lat

Niemal 30 tys. zwiedzających gościło Centrum Edukacji Lotniczej działające od czterech lat przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Placówka jest jedynym ośrodkiem w kraju, popularyzującym wiedzę z zakresu lotnictwa cywilnego.

Utworzone w październiku 2017 r. krakowskie Centrum Edukacji Lotniczej jest jedyną taką placówką w Polsce, zlokalizowaną przy lotnisku. Urządzono je w dawnym terminalu krajowym. Zajmuje się edukacją i popularyzację wiedzy w zakresie lotnictwa.

W przestrzeniach zaaranżowanych na pomieszczenia lotniskowe czy wnętrze samolotu przybliża zwiedzającym zasady funkcjonowania portu lotniczego i jego organizację, zasady bezpiecznej podróży czy konwencję waszyngtońską (CITES), ograniczającą transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Kierownik Centrum Edukacji Lotniczej Jolanta Rokosz przypomniała w środę, że oferta placówki skierowana jest do wszystkich grup wiekowych i stale rozwijana.

„Mamy zajęcia w postaci teatrzyków dla przedszkolaków, warsztaty profilowane dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zajęcia specjalistyczne dla szkół branżowych i studentów. Nie zapominamy też o rodzinach i seniorach. Pierwszych zapraszamy na niedzielne zwiedzanie CEL, dla drugich organizujemy specjalnie dedykowane zajęcia” – wskazała.

Centrum – zaznaczyła kierownik – uczestniczy również w wielu wydarzeniach popularyzujących naukę, takich jak Małopolska Noc Naukowców czy Piknik Nauki „Eksploracje” w Rzeszowie. Od tego roku wydaje autorski, dwujęzyczny kwartalnik „Airside”,

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek ocenił, że o zainteresowaniu tematyką lotniczą mówi kalendarz rezerwacji CEL, który jest zapełniony na kilka miesięcy naprzód.

„Cieszymy się, że tak wielu młodych ludzi odwiedza nasze Centrum Edukacji Lotniczej, w końcu to oni będą stanowić przyszłe kadry w lotnictwie” – zaznaczył.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii w 2020 r. obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej – blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków, w tym 10 nowych, do 32 krajów. Loty obsługuje 19 linii lotniczych. (PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ joz/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus