Bundeswehra dostanie system przeciwlotniczy MEADS i nowe okręty
Łączny koszt obu projektów wyniesie 8 mld euro. To największe inwestycje zbrojeniowe od czasu objęcia w grudniu 2013 roku stanowiska szefa resortu obrony przez Ursulę von der Leyen z CDU.
System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MEADS ma zastąpić Patrioty w 2025 roku. Jego koszt szacuje się na cztery miliardy euro. Kontrakt ma być podpisany w kwietniu 2016 roku.
Uzasadniając konieczność modernizacji obrony przeciwlotniczej, Wieker wyjaśnił, że zagrożenie z powietrza w ostatnim czasie znacznie wzrosło w związku z pojawieniem się dronów oraz systemów atakujących zdolnych do "wprowadzania w błąd" obrony za pomocą nowoczesnej technologii. "Dlatego zdecydowaliśmy się na system przyszłościowy" - powiedział generał.
System przystosowany jest do zwalczania ataków lotniczych i rakietowych. Każda jednostka dysponuje radarem o polu widzenia 360 stopni i może zwalczać jednocześnie dwa nadlatujące obiekty. Bundeswehra zamierza nabyć od 8 do 10 jednostek MEADS.
Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony mówił PAP w maju, że MEADS jest "systemem otwartym". Polska, która zdecydowała się na Patrioty, będzie mogła skonfigurować swój system z niemiecką obroną powietrzną.
Producentem systemu MEADS (Medium Extended Air Defence System) jest firma MBDA, która realizuje projekt wspólnie z koncernem Lockheed Martin. W pracach oprócz USA uczestniczyły także Niemcy i Włochy. Bundestag wyraził 10 lat temu zgodę na niemiecki udział w tym przedsięwzięciu. Jednak USA zrezygnowały później z wprowadzenia systemu MEADS do uzbrojenia swojej armii. Niemiecki resort obrony oświadczył w 2011 roku, że również nie zamierza wykorzystać tego systemu. Do tego czasu Berlin zainwestował w prace nad MEADS miliard euro.
Cztery planowane wielozadaniowe okręty mają kosztować 3,9 mld euro. Ministerstwo zamierza ogłosić przetarg na dostarczenie tych jednostek, w którym będą mogły uczestniczyć koncerny europejskie. Resort zarzucił pierwotny plan, aby zamówić okręty u niemieckiego producenta bez przetargu. Berlin spodziewa się, że pierwszy okręt z tej serii wejdzie na wyposażenie Bundeswehry w 2023 roku.
Okręty MKS 180 mają być zdolne do odpierania ataków podwodnych, z powierzchni morza, jak również z powietrza. Mają być także przystosowane do dłuższego niż obecne jednostki przebywania na morzu bez konieczności zawijania do portu.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/mc/
Komentarze