Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bułgaria: ambasada USA potwierdziła opóźnienie w dostawie myśliwców F-16

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bułgarii w publikowanym w sobotę komunikacie potwierdziła, że dostawy zamówionych w 2019 r. myśliwców F-16 Block 70 dla Bułgarii będą opóźnione. Nie podała jednak o ile. Według premiera Kiriła Petkowa chodzi o ok. 2 lata.

W harmonogramie produkcji F-16 doszło do opóźnień z powodu przerwania łańcuchu dostaw, spowodowanego pandemią” - czytamy w komunikacie ambasady, w którym znalazło się tez zastrzeżenie, że opóźnienia będą dotyczyć wszystkich państw objętych programem.

Wiadomość o opóźnieniu wywołała poważne zaniepokojenie w Bułgarii, która w 2023 r. spodziewała się sześciu nowych maszyn, za które już zapłaciła, a dwóch następnych w 2024 r.

W wywiadzie telewizyjnym w sobotę premier Kirił Petkow również podkreślił, że opóźnienie, które wyniesie prawdopodobnie 2 lata, jest spowodowane epidemią. W odróżnieniu od niego minister obrony Stefan Janew, który rozmawiał z czynnikami amerykańskimi, w tym z producentami, nie określił termin opóźnienia.

Silne zaniepokojenie zatrzymaniem dostaw myśliwców wyraził prezydent Rumen Radew, generał rezerwy i dawny dowódca lotnictwa wojskowego. Zdaniem Radewa "może ono doprowadzić do utraty suwerenności Bułgarii nad jej przestrzenią powietrzną", co jest szczególne niebezpieczne w okresie obecnych napięć między NATO i Rosją.

Obecnie Bułgaria dla ochrony swej przestrzeni powietrznej i pełnienia misji Air Policing nad Morzem Czarnym ma do dyspozycji 15 samolotów rosyjskiej produkcji MIG 29, wyprodukowanych w 1990 r., wymagających kosztownego serwisowania i stałych napraw. Realnie latać jest w stanie pięć maszyn.

"Istnieje niebezpieczeństwo, że Bułgaria nie będzie w stanie nie tylko wypełniać misję Air Policing, lecz nawet chronić swą własną przestrzeń, która jest przecież i przestrzenią NATO" – stwierdził prezydent.

Od soboty pomoc w pełnieniu misji Air Policing okazują cztery hiszpańskie myśliwce, które przybyły do Bułgarii razem z 130-osobowym personelem naziemnym.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mars/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony