Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rajd Lotniczy – Śladami Dywizjonów Polskich w Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej

Z Aeroklubu Warszawskiego w stronę Wielkiej Brytanii wyruszył wyjątkowy Rajd Lotniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Lotników Polskich – wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością i przypomina o bohaterstwie polskich lotników w jednej z najważniejszych bitew powietrznych II wojny światowej.

W roku trzech ważnych rocznic – 85-lecia Bitwy o Anglię, 80-lecia zakończenia II wojny światowej i 80-lecia powstania Stowarzyszenia Lotników Polskich – ta podniebna wyprawa staje się czymś więcej niż tylko podróżą. To hołd złożony tym, którzy przed laty z nieba strzegli wolności Europy. Wśród uczestników wyprawy są zarówno piloci cywilni, jak i wojskowi – wielu z nich to potomkowie bohaterów, którzy przed laty bronili brytyjskiego nieba. Ich start z Warszawy to nie tylko techniczne rozpoczęcie trasy, ale także symboliczny gest – powrót do korzeni i wyraz wdzięczności wobec tych, którzy z polskiej ziemi ruszali na front powietrzny.

Uroczystość pożegnania załóg odbyła się w hangarze Aeroklubu Warszawskiego na warszawskim Bemowie. Udział w niej wzięli między innymi Attache Obrony Ambasady Królestwa Wielkiej Brytanii w Warszawie Group Captain (pułkownik) Chris Brown, gen. broni. pil. Tadeusz Mikutel, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lotników Polskich i Michał Krzemiński, Prezes Aeroklubu Warszawskiego. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie reprezentował Jakub Mitek, zastępca dyrektora. Pocztem sztandarowym Warszawsko-mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP dowodził płk dypl. (R) pil. Jan Urbaniak. Więcej zdjęć z uroczystości na stronie https://www.facebook.com/MuzeumSilPowietrznychWDeblinie/posts/1247407634061618

Uroczystość pożegnania załóg odbyła się w hangarze Aeroklubu Warszawskiego na warszawskim Bemowie (fot. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie)

Na skrzydłach historii – trasa rajdu

Rajd potrwa kilkanaście dni i obejmuje międzylądowania w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Trasa prowadzi przez miejsca naznaczone obecnością polskich lotników w czasie II wojny światowej:

  • Duxford – z jednym z najważniejszych muzeów lotnictwa na świecie,
  • Andrewsfield, Coltishall, Leconfield, Ingham, Perth, Exeter,
  • oraz Northolt – miejsce o szczególnym znaczeniu dla historii polskiego lotnictwa.

Northolt – serce polskiego nieba

To właśnie na lotnisku w Northolt stacjonowały cztery polskie dywizjony myśliwskie biorące udział w Bitwie o Anglię – w tym słynny Dywizjon 303, uznany za najskuteczniejszą jednostkę aliancką. W ciągu zaledwie sześciu tygodni jego piloci odnieśli 126 zwycięstw powietrznych, tracąc ośmiu kolegów.

W całej Bitwie o Anglię, która trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku, Polacy stanowili aż 24% cudzoziemskich uczestników – byli najliczniejszą grupą obcokrajowców. Szczególnie zasłużyli się 15 września 1940 roku, w przełomowym dniu kampanii, gdy co piąty pilot walczący nad Wielką Brytanią był Polakiem.

Rajd to nie tylko przelot i manewry nawigacyjne – to również wzruszające spotkania z lokalnymi społecznościami, wizyty na cmentarzach i uroczystości przy pomnikach. Załogi oddają hołd poległym lotnikom, a podczas wydarzeń edukacyjnych dzielą się wiedzą i pasją z młodszym pokoleniem.

Dla Aeroklubu Warszawskiego to wielki zaszczyt być punktem startowym tej podróży. Symboliczna meta rajdu znajduje się właśnie w Northolt – miejscu, które dla polskich lotników było przez lata drugim domem. To tu, u boku RAF-u, stacjonowały niemal wszystkie nasze dywizjony myśliwskie: 303, 302, 316 i 315. Dziś wracają tu ich duchowi spadkobiercy – nie po to, by walczyć, ale by pamiętać i przypominać. Bo historia pisze się nie tylko w podręcznikach, ale także w takich gestach, jak ten rajd. Dziękujemy Stowarzyszeniu Lotników Polskich za zaufanie i gratulujemy inicjatywy, która tak pięknie łączy lotnictwo, historię i odpowiedzialność za wspólne dziedzictwo.

Patronat: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

Współorganizatorzy: Aeroklub Warszawski, Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP, Oddział Warszawsko-Mazowiecki Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Fundacja Rodzin Polskich Lotników w Londynie.

Zachęcamy do śledzenia relacji Aeroklubu Warszawskiego na mediach społecznościowych: facebook oraz Instagram. A także na facebooku Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Niech ta wyprawa przypomina, że polscy lotnicy zawsze byli tam, gdzie ważyły się losy wolności.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony