Belgia: podróże zagraniczne będą zakazane od środy do 1 marca

W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa rząd federalny Belgii podjął w piątek decyzję, że podróże zagraniczne, które nie są konieczne, będą zakazane od środy 27 stycznia do 1 marca - powiedział premier Walonii Elio Di Rupo.

Na granicach zostaną wzmocnione kontrole, a osoby łamiące zakaz będą karane mandatami. Nowe restrykcje nie będą obowiązywały osób, które pracują poza Belgią w strefach przygranicznych.

Eksperci apelowali o ograniczenie podróży, odkąd w domach opieki wykryto kilkadziesiąt przypadków zakażenia brytyjskim wariantem wirusa.

"Należy zrozumieć, że znaleźliśmy się w sytuacji absolutnie wyjątkowej" - powiedział AFP szefowa belgijskiej dyplomacji Sophie Wilmes, wyjaśniając powody, dla których wystosowała apel do krajów unijnych o ograniczenie podróży zagranicznych, z przemieszczaniem się w obrębie strefy Schengen włącznie.

Belgia, która liczy 11,5 mln mieszkańców, jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią w Europie i odnotowuje bardzo wysoki odsetek przypadków śmiertelnych Covid-19. Zmarło już ponad 20 tys. chorych - przypomina AFP.

Od blisko trzech miesięcy w kraju obowiązuje częściowy lockdown; szkoły pozostały otwarte, ale zamknięto wiele sektorów gospodarki.

Od piątkowego popołudnia trwa posiedzenie rządu i przedstawicieli władz regionalnych Belgii dotyczące oceny sytuacji epidemicznej. (PAP)

fit/ akl/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus