Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Aresztowano cztery osoby w związku ze sprawą korupcji w ULC

Warszawski sąd aresztował cztery osoby z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podejrzane o przyjmowanie łapówek w zamian za zaliczanie egzaminów teoretycznych na licencję pilota - poinformował w czwartek PAP Radosław Skiba, p.o. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.W środę podał on, że osiem osób ma zarzuty w tej sprawie. Sześciu zarzucono przyjęcie łapówek idziałanie w zorganizowanej grupie (za co grozi do 10 lat więzienia), a dwóm - nadużycie uprawnień (kara do 3 lat). Czterech podejrzanych ma dozór policji; trzy osoby zawieszono w pełnieniu funkcji.

Nie ujawniono wartości łapówek w całej sprawie ani mechanizmu procederu. Resort infrastruktury wszczął kontrolę w ULC w związku z wtorkowymi zatrzymaniami przez CBA osób, podejrzanych o korupcję. Zatrzymano sześciu pracowników ULC - członków Lotniczej KomisjiEgzaminacyjnej oraz wykładowcę przedmiotów lotniczych. Według CBA, kilkumiesięczne śledztwo prowadzone przez CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie pozwoliło zatrzymać sześć osób zamieszanych w korupcyjny proceder przy zdawaniu egzaminów na uprawnienia lotnicze.

"Zatrzymani wzamian za łapówki od pilotów i kandydatów na pilotów zaliczali sesje egzaminacyjne na licencje lotnicze - turystyczne i związane z przewozem pasażerskim" - mówił Temistokles Brodowski z CBA. Podał, że zatrzymani przez Biuro to: Dominik P. - pilot, egzaminator, wykładowca przedmiotów lotniczych, przewodnicząca Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej, Katarzyna T., pracownik wydziału informatyki ULC, Wojciech G., pracownik departamentu operacyjno-lotniczego, Ewa C., pracownik departamentu personelu lotniczego, Agnieszka N. oraz pracownik Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej Tomasz K.

Dariusz Szpineta, prezes firmy szkoleniowej Aviation Asset Management, która złożyła zawiadomienie do prokuratury w grudniu ub.r., twierdzi, że wśród zatrzymanych przez CBA są osoby, które ujawniły ten proceder. Chodzi m.in. o nową szefową Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. W grudniu ub. r. - jak powiedział - przekazała ona do firmy informacje o tym, że urzędnicy ULC wydali licencję pilota liniowego obywatelowi niemieckiemu, który nigdy nie powinien jej otrzymać. Pilot ten, w Niemczech nie uzyskał przedłużenia licencji ze względu na stan zdrowia i taką licencję załatwił sobie w Polsce. Decyzję zatwierdzili - jak powiedział Szpineta - "urzędnicy wysokiego szczebla". "Zostalizatrzymani szeregowi pracownicy, którym zarzuca się np. to, że dopuścili tego Niemca do egzaminu już rok po wydaniu licencji pilota. Jednej z zatrzymanych kobiet zarzuca się na przykład to, że przyjęła perfumy. Zarzuty, którym stawia się tym osobom, to sprzedawanie egzaminów" - powiedział prezes.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony