Amerykańska sonda kosmiczna pobierze próbkę z planetoidy w październiku

Sonda kosmiczna OSIRIS-Rex pozyska próbki z asteroidy Bennu 20 października br. ­– poinformował University of Arizona, który jest partnerem NASA w ramach misji.

OSIRIS-Rex to misja amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, której celem jest zbadanie planetoidy (101955) Bennu. Bezzałogowa sonda została wystrzelona z Ziemi we wrześniu 2016 r. Na koniec 2018 roku sonda weszła na orbitę wokół Bennu. Z kolei pod koniec ubiegłego roku NASA wybrała miejsce do lądowania. Pobrane próbki mają być przewiezione na Ziemię, powinny dotrzeć do laboratorium w 2023 roku.

Początkowo planowano, iż pobranie próbek nastąpi pod koniec sierpnia, ale z powodu pandemii COVID-19 zdecydowano o przesunięciu tej daty na 20 października, aby dać zespołowi misji więcej czasu na przygotowania.

Wcześniej dokonano próby lądowania sondy na planetoidzie. 14 kwietnia zespół misji wykonał testowe zbliżenie do miejsca planowanego lądowania sondy, nazwanego Nightingale. Sonda zbliżyła się na 75 metrów do powierzchni obiektu, po czym wykonała manewr powrotu na orbitę. Planowana jest także druga próba testowa, która ma się odbyć w sierpniu.

Jeśli pobranie próbek się uda, będzie to pierwsza taka operacji w historii NASA w odniesieniu do małych ciał Układu Słonecznego. Inne agencje kosmiczne dokonywały już podobnych prób. Japońska agencja kosmiczna JAXA wysłała sondę Hayabusa, która w 2005 roku pobrała próbki z planetoidy (25143) Itokawa i dostarczyła je na Ziemię. Później Japończycy wysłali sondę Hayabusa 2, która wylądowała na planetoidzie (162173) Ryugu i w 2019 roku pobrała próbki. Z kolei Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) w 2014 roku lądowała na jądrze komety (lądownik Philae w ramach misji Rosetta).

Planetoida Bennu znana jest od 1999 roku, kiedy to odkryto ją w ramach projektu obserwacyjnego LINEAR. Obiekt okrąża Słońce co 1 rok i 71 dni oraz ma średnicę 490 metrów. Według obliczeń, w XXII wieku planetoida kilkakrotnie zbliży się do Ziemi.

Misja OSIRIS-Rex prowadzona jest przez NASA we współpracy pomiędzy Lockheed Martin, Goddard Space Flight Center oraz University of Arizona. (PAP)

cza/ agt/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus