997 eksponatów na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Prawie tysiąc odznak, naszywek i emblematów lotniczych można oglądać na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jak przekonuje reprezentujący muzeum Jakub Link-Lenczowski, zbiory te są jedną z największych tego typu kolekcji polskich na świecie.
Kolekcja dokumentuje rozwój symboliki Polskich Skrzydeł od czasów Ludowego Wojska Polskiego (1947) aż do współczesności.
Na wystawie jest dokładnie 997 eksponatów ze zbiorów prywatnych nieżyjącego już krakowskiego kolekcjonera Roberta Wójtowicza. Po jego śmierci zbiór został przedstawiony Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego krakowskie muzeum kupiło kolekcję.
„Kolekcjonerski świat odznak, naszywek oraz emblematów jest niewielki, więc tym bardziej kolekcja zasługuje na uwagę. Zbiór Wójtowicza, ze względu na kompletność i w dużej mierze unikatowość, jest wyjątkowy” – zaznacza przedstawiciel muzeum.Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. rzadkie odznaki z początkowego okresu Ludowego Wojska Polskiego, np.: "Wzorowy Silnikowy" czy "Wzorowy Strzelec Pokładowy". Na wystawie znajdują się takie unikaty jak zestaw odznak Polskiej Lotniczej Eskadry Pomocy Etiopii i zestaw odznak z polskiej wyprawy na Antarktydę, a także wiele projektów odznak.
Wystawa – jak przekonuje w rozmowie z PAP przedstawiciel muzeum – na pewno zainteresuje wszystkich pasjonatów historii. „Przez te drobne eksponaty opowiadamy historię struktur lotniczych, z których wiele już nie istnieje. Wystawione obiekty są świadkami tworzenia się polskiego lotnictwa” – podkreśla i dodaje, że na wyobraźnię młodego odbiorcy podziałają kolorowe motywy, nawet baśniowe, którymi lotnicy urozmaicali swoje mundury. „Przecież piloci to były duże dzieci” – żartuje muzealnik.
Kolekcja Wójtowicza znajduje się w gmachu głównym muzeum. Po zakończeniu wystawy, najwcześniej na początku marca 2015 r., wróci prawdopodobnie do archiwum, choć być może niektóre eksponaty falerystyczne (falerystyka – nauka zajmująca się odznaczeniami) muzeum włączy do ekspozycji stałej. (PAP)
bko/ gma/
Komentarze