62 projekty architektoniczne dot. terminalu lotniczego w Szymanach

Lotnisko Szymany

62 projekty architektoniczne na budowę terminalu lotniczego w Szymanach (Warmińsko-mazurskie) złożono u organizatora konkursu, czyli w spółce Warmia i Mazury. W piątek minął termin nadsyłania projektów - poinformował PAP prezes spółki Leszek Krawczyk.

Koszt budowy terminalu na lotnisku w Szymanach to 35 mln zł. Zgodnie z założeniami terminal ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym m.in. warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza niej.

"Teraz złożone projekty będą oceniane pod względem formalnym, a następnie sąd konkursowy przystąpi do wyboru najlepszej pracy. Wyniki konkursu znane będą pod koniec kwietnia" - powiedział Krawczyk.

Zainteresowanie konkursem na projekt terminalu na lotnisku w Szymanach było duże - chęć wzięcia w nim udziału zgłosiło 271 firm. Do konkursu dopuszczono 250 biur architektonicznych, jednak ostatecznie do organizatora wpłynęły 62 projekty.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. osób. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.

Spółka Warmia i Mazury chce, by budynek był tak zaprojektowany, żeby w minimalnym stopniu ingerował w zalesiony obszar wokół lotniska i swoją architekturą nawiązywał do otoczenia. W przyszłości musi też dać się łatwo rozbudować.

Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę w wysokości 21 tys. zł. Przewidziano także nagrody za kolejne miejsca: za drugie - 11 tys. zł, za trzecie - 8 tys. zł, za czwarte i piąte – po 5 tys. zł.

Niezależnie od nagród pieniężnych, zwycięzca konkursu dostanie zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja ta nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Port regionalny dla Warmii i Mazur ma powstać w miejscu byłego wojskowego lotniska w Szymanach. Działało tam ono do 2004 roku; potem zarządzała nim cywilna spółka Port Lotniczy Mazury sp. z o.o., która borykała się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu oraz zbudowanie z unijnych pieniędzy portu lotniczego.

Zarząd województwa wypowiedział jednak spółce Port Lotniczy Mazury umowę dzierżawy, uznając, że deklaracje nie zostały spełnione i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę Warmia i Mazury. (PAP)

ali/ pad/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus