19 Amerykanów i 48 Francuzów z rodzinami wyleciało z Afganistanu

Resort dyplomacji Francji podał w piątek wieczorem, że z Kabulu do Kataru wyleciało 48 Francuzów z rodzinami. Biały Dom poinformował z kolei, że na pokładzie samolotu Qatar Airways było 19 Amerykanów. W dwóch bazach USA wstrzymano wyloty uchodźców do Ameryki z powodu odry.

Według telewizji Al-Dżazira samolotem Qatar Airways, który wyląduje w stolicy Kataru Ad-Dausze, podróżuje 156 pasażerów.

Rzeczniczka amerykańskiego resortu bezpieczeństwa narodowego Emily Horne powiedziała, że w sumie w piątek samolotem lub drogą lądową Afganistan opuściło 32 obywateli USA i posiadaczy amerykańskiej zielonej karty.

Wkrótce potem agencja AP poinformowała, powołując się na dokument administracji USA, że tymczasowo zawieszono wylot do Ameryki osób ewakuowanych wstępnie z Afganistanu do amerykańskich baz w Katarze i Niemczech z powodu wykrycia tam czterech przypadków odry.

W czwartek maszyna katarskich linii lotniczych wykonała pierwszy komercyjny lot z Kabulu, odkąd kontrolę nad stolicą Afganistanu przejęli talibowie.

Dzień wcześniej talibowie zostali zmuszeni do umożliwienia powrotu 200 Amerykanom oraz osobom z innych państw przez Zalmaya Khalilzada, stałego przedstawiciela USA przy ONZ.

Od 15 sierpnia, kiedy talibowie zajęli Kabul, w ciągu dwóch tygodniu ze stolicy Afganistanu ewakuowano ponad 123 tys. Afgańczyków i cudzoziemców. (PAP)

fit/ akl/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus