10 kwietnia poświęcenie pierwszej płyty pomnika smoleńskiego
Scenariusz środowych uroczystości, które odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w 3. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, przedstawił w poniedziałek dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Uroczystości w świątyni rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą wskazującą miejsce pochówku prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz innych osób, w tym duchownych, które są tam pochowane.
Następnie, w części podziemnej świątyni, odbędzie się msza koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Aktor, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz odczyta nazwiska wszystkich osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej głos ma zabrać wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim.
Po mszy świętej zebrani przejdą do tej części świątyni, w której poświęcona zostanie pierwsza płyta pomnika smoleńskiego; znajdzie się na niej orzeł. Pomnik ma mieć docelowo formę wysokiego i długiego muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
Jak powiedział Zdrojewski, poświęcony w Warszawie pierwszy fragment pomnika ma być kamieniem węgielnym, który - we właściwym czasie - zostanie ze świątyni przewieziony na miejsce instalacji pomnika. Będzie to możliwe wówczas, kiedy Polska uzyska dostęp do terenu, na którym pomnik ma zostać usytuowany.
"Do tego momentu ta płyta pozostanie (w Świątyni Opatrzności Bożej - PAP) jako pewnego rodzaju ilustracja i kamień węgielny" - poinformował minister.
Płyta, która zostanie poświęcona w środę, ma wysokość ok. 2,30 m (taką wysokość będą miały wszystkie płyty, z których będzie składał się pomnik), a szerokość - ponad 2 m (płyty będą zróżnicowane pod względem szerokości). Grubość wszystkich płyt to 32 cm.
Zdrojewski mówił też o scenariuszu uroczystości, które odbędą się 10 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku.
O 10.10 mają rozpocząć się uroczystości w Smoleńsku. Jak powiedział Zdrojewski, nie będą one długie, ale bardzo uroczyste. Zaplanowano odegranie sygnału wojskowego "Śpij kolego" i modlitwę ekumeniczną, która ma potrwać ok. 20 minut. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po pobycie w Smoleńsku delegacja uda się do Katynia. Ok. godziny 11.45 ma zacząć się ceremonia złożenia wieńców, o godzinie 12 - modlitwa ekumeniczna.
Rząd będzie reprezentowany przez szefa KPRM Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i ministra obrony Tomasza Siemoniaka.
Obecny będzie też reprezentant ministerstwa kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski. (PAP)
agz/ ls/ jra/
Komentarze