"Co widzi FIS-owiec" – Spotkanie w PWSZ w Chełmie

FIS – Służba Informac ji Powietrznej

Dział Informacji Powietrznej – FIS z PAŻP postanowił ruszyć w Polskę do ośrodków szkolenia lotniczego z prelekcją na temat współpracy FIS i pilotów w przestrzeni niekontrolowanej. Główny przekaz dotyczy unikania kolizji w powietrzu oraz rozumienia przez pilotów jakie w tej kwestii FIS ma do dyspozycji narzędzia i jakie są ich ograniczenia.

Służby Informacji Powietrznej (FIS) – to właśnie z nimi jesteś na łączności latając w Polsce w przestrzeni klasy G poza strefami lotnisk (ATZ). (FIS) jest jedną ze Służb Ruchu Lotniczego (ATS). Jest dostępna dla wszystkich statków powietrznych znajdujących się w Rejonie Informacji Powietrznej (FIR).

W Polsce służba ta prowadzona jest w języku polskim. Dostępna jest także po angielsku. Polskim znakiem wywoławczym służby informacji powietrznej jest „informacja”, angielskim – „information”. W Polsce służba ta zapewniana jest pilotom statków powietrznych bezpłatnie. Organ FIS zapewnia załogom statków powietrznych nie tylko służbę informacji powietrznej, ale także służbę alarmową. Służba pełniona jest dla lotów VFR jak i IFR przez całą dobę. Służbę informacji powietrznej sprawują Informatorzy FIS.

Spotkanie będzie polegało na przedstawieniu kilku zasad sprawnej komunikacji radiowej, kwestii związanych z zamykaniem planu lotu z powietrza, przez co rozumie się dobry airmanship pilota, o czym pamiętać przygotowując się do lotu oraz gdzie najlepiej planować loty szkolne uczniów.

Celem spotkania jest sprowokowanie interaktywnej dyskusji pozwalająca obu stronom (pilotom i FIS-owcom) poznać oczekiwania i możliwości ich rozmówców.

Przygotowana prezentacja będzie trwała około dwóch godzin + czas na dyskusje i odpowiadanie na pytania słuchaczy.

Spotkanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie ma charakter otwarty i planowane jest na  20.03.2018 r.  Początek o godz. 13:00, budynek C, aula 113, ul. Pocztowa 54, Chełm.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie
comments powered by Disqus