Przejdź do treści

Budowa pasa na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie nie zwalnia tempa

Trwa budowa betonowego pasa na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Do tej pory zostało wykonane 60% zaplanowanych robót. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym prace przebiegają znacznie szybciej niż zakładał harmonogram.

Budowa pasa startowego rozpoczęła się we wrześniu 2019 r. Do tej pory udało się wykonać wykopy pod drogę startową, sieć kanalizacji oraz nawierzchnię drogi kołowania. Powstały także drogi pomocnicze ulokowane bezpośrednio przy stacji paliw i hangarze.

W najbliższym czasie realizowane będą kolejne etapy inwestycji. Do wykonania zostało położenie warstwy nawierzchni utwardzonej i malowanie drogi startowej, ale także instalacja oświetlenia i oznakowanie. Intensywne prace trwające na placu budowy pasa startowego nie kolidują z prawidłowym przebiegiem zajęć studentów kierunku pilotaż.

Zaplanowane prace budowlane idą lepiej niż się tego spodziewaliśmy. Jesteśmy zadowoleni z postępu i przebiegu robót, a trzeba przyznać, że ze względu na fakt, że nasi studenci stale korzystają z infrastruktury lotniska, nie jest to łatwe. Prace muszą być uzgadniane i koordynowane na bieżąco z zarządzającym lotniskiem. – powiedział Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Pas startowy, który powstaje na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 m. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie operacji lotniczych cięższymi masowo statkami powietrznymi, również w okresach gorszych warunków pogodowych.

Po zakończeniu inwestycji studenci będą mogli także doskonalić swoje umiejętności korzystając z nowego samolotu, który niedawno wzbogacił flotę uczelni. Mowa tu o dwusilnikowym samolocie Tecnam P2006 z chowanym podwoziem, który wyposażony jest w autopilota i nowoczesną awionikę.

Dla PWSZ w Chełmie budowa pasa to jeden z kroków, które znacząco wpłynie na rozwój. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2021 roku. Koszt inwestycji to 25 mln złotych. Jej realizacja nie była by możliwa bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel 16 mln złotych.

Film z budowy pasa na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie można zobaczyć na profilu PWSZ w Chełmie na Facebooku (LINK).

FacebookTwitterWykop

Nasze strony