Przejdź do treści
Black Hawk zawadził o linię energetyczną podczas pikniku wojskowego z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą koło Ciechanowa (fot. kadr z filmu RMF FM)
Źródło artykułu

P. Szefernaker: policyjny Black Hawk podczas pikniku miał tylko stać

Śmigłowiec Black Hawk podczas pikniku w Sarnowej Górze miał tylko stać i odlecieć po wydarzeniu. Do incydentu doszło w czasie startu, nie pokazu – podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szefernaker był pytany w RMF FM, czy wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powinien ponieść konsekwencje w związku z incydentem z udziałem policyjnego Black Hawka w Sarnowej Górze, gdzie odbywał się piknik militarny. Wąsik przyznał, że pomógł wójtowi w sprowadzeniu śmigłowca na to wydarzenie. Gdy maszyna startowała, zerwała linię energetyczną w pobliżu osób obserwujących przelot.

Wiceminister Szefernaker podkreślił, że moment incydentu to nie był pokaz, tylko start śmigłowca. Wskazał, że helikopter, który przyleciał na piknik, miał tylko stać i odlecieć po wydarzeniu. "Tak to miało wyglądać. W czasie, kiedy odchodził stamtąd, wystartował, doszło do incydentu, który jest badany w tej chwili przez służby, które zajmują się tym na co dzień, przez ekspertów" – powiedział.

Szefernaker zaznaczył, że na tym pikniku był też inny sprzęt, np. czołgi Leopard. "W Polsce w te wakacje odbyły się setki różnego rodzaju pikników militarnych, gdzie ten sprzęt się pojawia" – powiedział.

Na uwagę, że policyjny śmigłowiec mógłby się przydać w innym celu, wiceminister odparł, że "gdyby ten śmigłowiec był potrzebny gdzie indziej, to na pewno by nie był na pikniku".

"Start tego helikoptera i to, że doszło do incydentu podczas startu, nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego z tym, kto uczestniczył, czy kto wspierał (sprowadzenie śmigłowca – PAP)" – ocenił Szefernaker.


Przeczytaj również:
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie incydentu lotniczego z udziałem policyjnego Black Hawka
30 sierpnia posiedzenie ws. incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony