"Kosmiczne katastrofy" na kanale National Geographic
W lutym kanał National Geographic opowie historie najodważniejszych dokonań ludzkości, takich jak śmiałe próby podbicia przestrzeni pozaziemskiej ukazane w serii "Kosmiczne katastrofy".
O tym, że porażka, nawet ta najbardziej spektakularna, może prowadzić do wielkiego sukcesu opowiada nowa, premierowa seria "Kosmiczne katastrofy". Lata badań nad przestrzenią powietrzną w połączeniu z nowatorskimi osiągnięciami inżynierii pozwoliły w XX wieku rozpocząć wyścig po kawałek kosmosu. Niestety, nie każda z prób okazała się być triumfem ludzkości – większość z nich zakończyła się tragicznie, jednak dostarczyła niezbędnych do osiągnięcia sukcesu informacji.
Przez 60 lat sporo się dowiedzieliśmy o tym, co jesteśmy w stanie zrobić w przestrzeni pozaziemskiej. Często uczyliśmy się na błędach. Kilkaset kilometrów nad Ziemią trafna decyzja, błyskawiczna interwencja lub wykonana na poczekaniu naprawa mogą zadecydować o życiu lub śmierci. Wielokrotnie ludzie przekonywali się na własnej skórze, że lekceważenie potęgi żywiołów bywa zgubne. Tak samo jest w przypadku lotów kosmicznych.
Program przybliża historie tych kilku najważniejszych, lecz nieudanych misji kosmicznych i ich wpływu na dzisiejszy kształt tej dziedziny.
Nieudana próba startu, która prawie zakończyła program Apollo Moon, kolizja stacji kosmicznej Mir w 1997 roku, czy awaria podczas wejścia promu kosmicznego Columbia w przestrzeń pozaziemską. Każda misja kosmiczna, amerykańska czy sowiecka, to projekt niezwykle wysokiej wagi, niosący ze sobą tak samo wielkie ryzyko niepowodzenia, jak i szansę na sukces.
Seria "Kosmiczne katastrofy" jest dokumentalnym hołdem, składanym wszystkim odważnym kobietom i mężczyznom, którzy narazili swoje życie, by wznieść naukę o wszechświecie na nowy poziom. Program tłumaczy również, jak katastrofy i bliskie tragedii sytuacje z przeszłości utorowały drogę przełomowym osiągnięciom badań nad kosmosem.
Fanów lotnictwa zapraszamy do obejrzenia nowej sześcioodcinkowej serii.
Premiery w środy od 2 lutego 2022 r. o godz. 21:00 w National Geographic. Powtórki programu: w niedziele o godz. 19:00 oraz w poniedziałki o godz. 18:00.
Komentarze