Czwarty odcinek o największych samolotach świata na kanale National Geographic

ORBIS McDonnell Douglas DC-10 w locie (fot. National Geographic)

Każdy start i lot samolotu jest wyjątkowym wydarzeniem i sprawia, że zastanawiamy się, co sprawia, że to wszystko jest możliwe? Odpowiedź jest prosta – odpowiadają za to ludzie.

"Największe samoloty świata" to nowa seria o lotnictwie, która wnikliwie bada podniebne maszyny. Podążamy w niej śladami osób, które je budują, sprawdzają wewnętrzną moc, utrzymują w sprawności, pilotują i nimi latają. Fani lotnictwa mieli już okazję przyjrzeć się m.in. konstrukcji Antonowa An-124, największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego na świecie, zajrzeć do wnętrza Airbusa A380 – króla przestworzy, uznanego za największy samolot pasażerski na naszym globie oraz latającej łodzi Martin Mars.

W czwartym odcinku przyjrzymy się bliżej DC-10 ORBIS – jedynemu na świecie latającemu szpitalowi okulistycznemu, dzięki któremu lekarze mogą pomóc tysiącom pacjentów z krajów rozwijających się.

ORBIS McDonnell Douglas DC-10 to jedyny na świecie latający szpital okulistyczny. Niestrudzenie podróżuje po całym świecie, oferując pacjentom w krajach rozwijających się cenne zabiegi oszczędzające wzrok. Z zewnątrz to zwykły jumbo jet. Wewnątrz został rozebrany i przeprojektowany, aby pomieścić najnowocześniejszy szpital okulistyczny wraz z salą operacyjną, zakładem leczenia laserowego i nowoczesną salą lekcyjną, z której lekarze studenci w krajach przyjmujących mogą oglądać operacje na żywo na 54 ekranach.

Specjalnie zaprojektowane systemy filtracji powietrza i wody zapewniają sterylne środowisko pracy wszędzie tam, gdzie samolot może wylądować. Podłogi samolotu zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną stabilność na ziemi bez względu na pogodę. Wyposażony w najnowszą technologię telemedyczną oraz załogę składającą się z wolontariuszy lotniczych i medycznych, ORBIS DC-10 leci do najbardziej odległych miejsc, aby zapewnić opiekę.

Mighty Planes dołącza do załogi Orbis w ich najtrudniejszej jak dotąd misji. Seria niepowodzeń kończy się przestojem sprężarki w locie i trwają całodobowe wysiłki, aby samolot z powrotem wzbił się w powietrze i dotarł do Ułan Bator w Mongolii. Po raz pierwszy w swojej historii Orbis DC10 staje przed bardzo realną perspektywą nieosiągnięcia celu. Na ziemi czekają pacjenci, którzy stracą szansę na odzyskanie wzroku, jeśli ten anioł miłosierdzia nie będzie w stanie latać.

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka nowej serii „Największe samoloty świata” 8 lipca o godz. 21:55 na kanale National Geographic.

Fani lotnictwa, którzy nie zdąża obejrzeć nowego odcinka w czwartek, będą mogli zobaczyć powtórkę w sobotę (10 lipca) o godz. 15:00 oraz w niedzielę (11 lipca) o godz. 8:55.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus