Postęp prac w kierunku pierwszego lotu Ingenuity na Marsie

Ingenuity z odblokowanymi łopatami wirnika (fot. NASA/JPL-Caltech/ASU)

Zespół Ingenuity zidentyfikował rozwiązanie programowe dla problemu sekwencji poleceń w Sol 49 (9 kwietnia) podczas planowanego testu rozpędzania wirników helikoptera z dużą prędkością. W weekend zespół rozważył i przetestował wiele potencjalnych rozwiązań tego problemu, stwierdzając, że drobna modyfikacja i ponowna instalacja oprogramowania do sterowania lotem Ingenuity to najpewniejsza droga naprzód.

Ta aktualizacja oprogramowania zmodyfikuje proces uruchamiania dwóch kontrolerów lotu, umożliwiając sprzętowi i oprogramowaniu bezpieczne przejście do stanu lotu. Modyfikacje oprogramowania lotu zostały poddane niezależnym przeglądom i walidacji 12 i 13 kwietnia na stanowiskach testowych w JPL.

Chociaż opracowywanie nowej zmiany oprogramowania jest proste, proces jej walidacji i ukończenia połączenia z Ingenuity zajmie trochę czasu. Szczegółowe ustalanie zmiany harmonogramu testu rozpędzania się z dużą prędkością i pierwszego lotu wciąż trwa. Proces aktualizacji oprogramowania do sterowania lotem Ingenuity będzie przebiegał zgodnie z ustalonymi procesami walidacji, obejmując ostrożne i przemyślane kroki, aby przenieść nowe oprogramowanie przez łazik do stacji bazowej, a następnie do helikoptera. Pośrednie kamienie milowe obejmują:

• Zdiagnozowanie problemu i opracowania potencjalnego rozwiązania
• Opracowywanie / sprawdzanie i przesyłanie oprogramowania
• Załadowanie oprogramowania lotniczego do kontrolerów lotu
• Boot Ingenuity w nowym oprogramowaniu do lotów

Gdy już miniemy te kamienie milowe, przygotujemy Ingenuity do pierwszego lotu, który zajmie kilka soli, czyli marsjańskich dni. Nasze najlepsze oszacowanie docelowej daty lotu jest obecnie płynne, ale pracujemy nad tym i ustalimy datę lotu w przyszłym tygodniu. Jesteśmy przekonani, że zespół będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu i przygotować się do pierwszego historycznego, kontrolowanego lotu z napędem Ingenuity na innej planecie – mówią członkowie zespołu helikoptera.

Ingenuity nadal jest jest bezpieczny na powierzchni Marsa. Funkcje krytyczne, takie jak zasilanie, komunikacja i kontrola termiczna, są stabilne. Zespół oczekuje jednak, że taka demonstracja technologii napotka wyzwania, które będą wymagały ich rozwiązania w czasie rzeczywistym. W międzyczasie, podczas gdy zespół Ingenuity prowadzi wzmożone prace nad projektem, Perseverance wykorzystuje swój zestaw instrumentów i przygotowuje się do testu demonstracji technologii MOXIE.


Przeczytaj również:
Lot helikopterem marsjańskim Ingenuity opóźniony o kilka dni
Odpawa NASA dotyczącą pierwszych lotów helikopterem na Marsie
NASA testuje łazika Perseverance i przygotowuje się do lotu drona
Eksperci: helikopter z Perseverance może dać kolejny przełom w badaniach Marsa
6 rzeczy, które należy wiedzieć o helikopterze NASA w drodze na Marsa

Źródło: nasa.gov
comments powered by Disqus