NASA ogłosiła nowy termin startu misji Artemis do Księżyca
Start pierwszej rakiety SLS ze statkiem kosmicznym Orion w ramach programu Artemis nie ma szczęścia i kolejne próby wystrzelenia rakiety są przekładane. Amerykańska agencja kosmiczna podała nowy termin, w którym spróbuje wystartować - 14 listopada.
Okno startowe dla misji będzie trwało przez 69 minut. Rakieta Space Launch System (SLS) ma wystartować z Kennedy Space Center na Florydzie i wynieść w kierunku Księżyca statek kosmiczny Orion. Będzie to lot bezzałogowy.
Gdyby 14 listopada nie udało się wystartować, rezerwowymi terminami będą 16 listopada oraz 19 listopada.
Aktualnie trwają standardowe prace związane z naprawą niewielkich uszkodzeń pianki w systemie ochrony cieplnej oraz ładowanie i wymiana baterii. Według planów, rakieta ma zostać przetransportowana na stanowisko startowe 4 listopada.
W przypadku startu 14 listopada długość misji potrwa około 25,5 dnia i zakończy się wodowaniem 9 grudnia na Oceanie Spokojnym.
Pierwsza próba startu została podjęta 29 sierpnia, ale odliczanie przerwano z powodu problemu ze wskazaniem czujnika temperatury w jednym z silników. Kolejna próba po paru dniach została przerwana w trakcie tankowania, gdyż systemy wykryły wyciek.
Celem projektu Artemis jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc (ostatni raz astronauci chodzili po powierzchni naturalnego satelity Ziemi w 1972 roku). Realizują go NASA, prywatne firmy amerykańskie oraz partnerzy międzynarodowi, np. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Rozpoczęcie realizacji programu nastąpiło w 2017 roku.
Artemis I będzie pierwszym z serii coraz bardziej skomplikowanych lotów. Jako pierwszy test, będzie lotem bezzałogowym – na miejscach dla astronautów będą umieszczone manekiny. Zadaniem statku Orion będzie przelot wokół Księżyca, zbliżając się na odległość około 100 km od powierzchni oraz powrót na Ziemię.
Lot Artemis II będzie już załogowy. W 2024 roku czworo astronautów obleci Księżyc dookoła, ale jeszcze na nim nie wyląduje. Dopiero w 2025 roku w ramach Artemis III ma nastąpić lądowanie na Księżycu, w okolicach południowego bieguna. Bardziej dalekosiężne plany NASA obejmują utworzenie stałej bazy na powierzchni Księżyca oraz stacji kosmicznej Gateway na orbicie okołoksiężycowej. (PAP)
cza/ agt/
Komentarze