Z serii "Spotkania przy samolocie": North American P-51 Mustang

P-51D Mustang (fot. Dean S. Pemberton/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons)

W dniu 8 sierpnia 2021 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.

Prowadzone będą rozmowy o amerykańskim sławnym samolocie myśliwskim z II wojny światowej, zaliczanym do rodziny najlepszych maszyn tej klasy powstałych i walczących w II wojnie światowej. P-51 Mustang należał do grupy najbardziej wszechstronnych myśliwców II wojny. Powstał na zamówienie brytyjskie, ale wszedł też na uzbrojenie amerykańskiego lotnictwa. Miał nowoczesną konstrukcję, wykorzystującą najnowsze zdobycze w dziedzinie aerodynamiki i napędów lotniczych. Na różnych wersjach tego samolotu latali również polscy piloci Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Uczestnicy spotkania poznają historię jego powstania i rozwoju oraz konstrukcję.

North American P-51 Mustang to amerykański jednosilnikowy myśliwiec okresu drugiej wojny światowej zaprojektowany na zlecenie RAF-u, produkowany w zakładach North American Aviation (NAA) w Stanach Zjednoczonych (zakłady w Kalifornii i Teksasie) oraz w znacznie mniejszej liczbie przez Commonwealth Aircraft Corporation w Australii. Używany był przez USA i ich sojuszników zarówno podczas drugiej wojny światowej, jak i wojny koreańskiej (jako samolot szturmowy). Udana konstrukcja z 1940 roku sprawiła, że ostatni projekt samolotu bojowego opartego na P-51 zamknięto dopiero w 1986 roku kończąc tym samym 46 lat rozwoju jednej konstrukcji. Ogółem wyprodukowano 15-16 tys. mustangów.


Mustang P-51D Louisiana Kid (fot. pikniklotniczy.kraków.pl)

Obecnie wiele z tych maszyn znajduje się w rękach prywatnych. Latają one podczas pokazów i zawodów sportowych. Legendarny P-51 Mustang został mianowany imieniem „Louisiana Kid”. Historyczny rumak z okresu II Wojny Światowej od momentu powstania był określany mianem jednego z najpiękniejszych myśliwców wszech czasów.


Dodatkowo dla wszystkich, który nie mogli uczestniczyć w poprzednim stacjonarnym "Spotkaniu przy samolocie", którego tematem był samolot Boeing B-17 Flying Fortress, Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na jego wirtualną edycję.

Wirtualne spotkanie, podczas którego fani lotnictwa poznamy historię powstania, rozwoju i konstrukcję amerykańskiego ciężkiego bombowca z okresu II wojny światowej – sławnego B-17 Flying Fortress odbędzie się 7 sierpnia 2021 r. o godz. 15:00 (najbliższa sobota) na platformie ZOOM – www.us02web.zoom.us/j/85444222209

Strona będzie aktywna od godz. 14:30. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus