Rusza AEROLABoratorium
AEROLABoratorium to nowy program edukacyjny realizowany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego wspólnie z koncernem Boeinga.
Głównym celem programu jest stworzenie nowych stanowisk doświadczalnych, przy użyciu których zwiedzający i odbiorcy programów edukacyjnych będą mogli przeprowadzać doświadczenia, obserwować zjawiska fizyczne związane z lotem i stykać się z nowymi treściami i formami edukacji muzealnej. Ekspozycja połączona ze stanowiskami do przeprowadzania doświadczeń zapraszać będzie publiczność do zabawy, wywołując emocje, inspirując, skłaniając do refleksji. Podstawowym celem programu edukacyjnego jest dostarczenie naukowej pożywki dla rozwijania wyobraźni, impulsów do zdobywania wiedzy na temat lotnictwa. Przez wprowadzenie takiej oferty Muzeum Lotnictwa Polskiego pragnie zachęcić do szeroko pojętej aktywizacji w zakresie działań międzyprzedmiotowych i ponadprzedmiotowych zarówno uczniów, jaki i nauczycieli.
Realizacja programu "AEROLABoratorium" umożliwi stworzenie specjalnej przestrzeni do prowadzenia działalności edukacyjnej dostosowanej do odbiorców (dzieci). Sala edukacyjna została odpowiednio wyposażona w pomoce edukacyjne a także w tradycyjne pomoce naukowe (przybory plastyczne, ale także sprzęt multimedialny). Mamy nadzieję, że "AEROLABoratorium" stanie się miejscem, zbliżonym w swej formie do świetlicy szkolnej, gdzie poprzez zabawę, dzieci mogą w komfortowych warunkach poznawać dzieje lotnictwa, a także odpocząć po zwiedzaniu, co jest niezbędne szczególnie w przypadku dzieci przedszkolnych, które szybko się męczą.
Interaktywne stanowiska edukacyjne pomogą dzieciom i młodzieży zrozumieć zjawiska fizyczne. 4 nowe urządzenia mają pomóc rozbudzić w młodych zwiedzających chęć poznawania otaczającego ich świata oraz zapoznać się z wpływem zjawisk fizycznych na nasze życie. Pierwsza zabawka - Płuca jako napęd - to wiatraczek umieszczony w zamkniętej przestrzeni, uruchamiany wydmuchiwanym powietrzem, i mały samolocik z podaną wagą. Użytkownik może sprawdzić jak silny podmuch powietrza potrzebny jest do wytworzenia siły nośnej mogącej wprawić w ruch śmigło samolotu. Druga zabawka - Balony na start - przedstawia ruch powietrznego pęcherza w przestrzeni zamkniętej. Ruch ten odbywa się dzięki zrównoważeniu siły wyporu przez siłę oporu. Zjawisko to zachodzi w środowiskach o różnych gęstościach, w których unoszą się pęcherze. Kolejna zabawka - Dlaczego to się unosi - pozwala zrozumieć młodym odkrywcom, jak zachowuje się ciało w równowadze, a jak gdy działa na niego strumień powietrza. Ostatnia zabawka - Pilot śmigłowca - pozwala na przeprowadzenie doświadczeń na latającym modelu śmigłowca.
Mamy nadzieję, że wspólny projekt przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności lekcji historii jak i fizyki, które teraz będą mogły być prowadzone w ramach "AEROLABoratorium".
Uroczyste otwarcie AEROLABoratorium nastąpiło 19 września z udziałem Pani Henryki Bochniarz i Dyrektora Muzeum Krzysztofa Radwana, a na przybyłe dzieci czekał tort i upominki.
Komentarze