Przejdź do treści
Fotokarabin zamontowany na nosie samolotu Hawker Hunter (fot. Dave1185 (praca własna)/CC BY 3.0/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

„Kamery na karabinach” – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 18.10.2016r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. „Kamery na karabinach”.

Każda z projekcji jest poprzedzona krótkim wprowadzeniem. Filmy dotyczą historii różnych statków powietrznych i ich zastosowania w czasie działań wojennych.

„Kamery na karabinach” – Atutem tego odcinka są nagrania z fotokarabinów z samolotów biorących udział w prawdziwych walkach powietrznych. Można więc zobaczyć wojnę z perspektywy pilota biorącego udział w powietrznym pojedynku. Pierwsze fotokarabiny montowano w samolotach pod koniec I wojny światowej i mają zastosowanie do czasów obecnych.


Fotokarabin jest aparatem fotograficznym – rejestratorem zastosowania bojowego przeznaczonym do fotografowania rezultatów strzelania z broni pokładowej samolotu lub śmigłowca do celów powietrznych i naziemnych oraz do wykonywania ćwiczeń szkoleniowych podczas strzelania i bombardowania.

Fotokarabin zainstalowany na bojowym statku powietrznym połączony jest równolegle z pokładowym systemem sterowania uzbrojeniem. Zaczyna funkcjonować po naciśnięciu przycisku bojowego, fotografując na taśmie filmowej cel. Często stosowany jest mechanizm wydłużający czas jego pracy po zwolnieniu przycisku bojowego w celu zarejestrowania dolotu lotniczych środków bojowych do atakowanego celu. Obraz znajdujący się na tle siatki celowniczej umożliwia w miarę dokładną ocenę przebiegu strzelania wraz ze skutkiem prowadzenia ognia. Układ optyczny fotokarabinu może być wyposażony w zegar, którego wskazania są zapisywane na taśmie, co umożliwia odczyt dokładnego czasu rozpoczęcia oraz zakończenia strzelania.


MiG-21 U nb 1217 fotokarabin pod prawym skrzydłem (fot. polot.net)

Fotokarabiny mogą być zamontowane wewnątrz kabiny na głowicy celowniczej lub poza nią, na płatowcu (nosek samolotu, śmigłowca, w skrzydle).
Źródło: Zeszyty Naukowe AMW (amw.gdynia.pl)


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony