Przejdź do treści
AH-64 (fot. "Photo Courtesy of U.S. Army"/Tech. Sgt. Andy Dunaway/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

"Apache" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 22.01.2019 r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Apache".

Apache to legendarny amerykański śmigłowiec szturmowy, używany do dzisiaj w kilkunastu krajach świata. Uważany za jeden z najlepszych śmigłowców szturmowych na świecie, Apache stworzony został w celu niszczenia broni pancernej i umocnień przeciwnika przy użyciu działka i rakiet kierowanych lub niekierowanych. W filmie będzie można zobaczyć przebieg ewolucji jego konstrukcji.

AH-64 Apache, podstawowy śmigłowiec szturmowy United States Army, przeznaczony do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych, został opracowany przez Hughes Helicopters. Pierwszy lot prototypu odbył się 30 września 1975 r. Kontrakt na produkcję podpisano dopiero w 1982, a rok później w zakładach Hughes Helicopters w Mesa (Arizona) wyprodukowano pierwszy seryjny egzemplarz. W 1984 Hughes Helicopters został zakupiony przez McDonnell Douglas za kwotę 500 milionów dolarów i producentem śmigłowca stał się McDonnell Douglas. W 1996 r. McDonnell Douglas połączył się z Boeingiem.

W U.S. Army używane są dwa główne modele AH-64: AH-64A i AH-64D. Wersje B i C były także wyprodukowane, jednak nigdy nie weszły do służby. Powstało wiele wersji eksportowych. Jedyną wersją produkowaną poza USA jest brytyjski Westland WAH-64 – licencyjna wersja AH-64D z kilkoma ulepszeniami.


WAH-64D Apache Longbow (fot. Arpingstone (Praca własna)/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Apache został zaprojektowany jako bardzo wytrzymała maszyna zdolna do działań na pierwszej linii frontu w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Konstruktorzy podczas tworzenia AH-64 za cel nadrzędny obrali wysoką przeżywalność konstrukcji na polu walki. Osiągnęli to przede wszystkim dzięki: bardzo dobrym osiągom, wyrafinowanej elektronice i wyposażeniu rozpoznawczemu (wieżyczka systemu TADS/PNVS oraz radar w wersji Longbow), zastosowaniu opancerzenia, odizolowania silników od siebie (jeden od drugiego są rozdzielone przekładnią główną wirnika), zastosowaniu bardzo wytrzymałych materiałów w konstrukcji wirników, wdrożeniu technologii, dzięki którym wyciek paliwa lub oleju silnikowego obniża możliwości bojowe w niewielkim stopniu (przez określony krótki czas).

Apache swój chrzest bojowy odbył w 1989 r. w Panamie podczas operacji Just Cause.

Największe triumfy święciły Apache podczas I wojny w Zatoce Perskiej w roku 1991. Spora część sił pancernych Iraku została zniszczona przez ataki tych śmigłowców.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony