Przejdź do treści
Piknik Lotniczy Darłowo 2014
Źródło artykułu

Piknik Lotniczy Darłowo 2014

W dniu 22 sierpnia 2014 r. na terenie lotniska wojskowego Darłowo odbył się Piknik Lotniczy. Impreza długo wyczekiwana, która pierwotnie miała mieć charakter Air Show nad wodami Bałtyku, przyciągnęła na lotnisko tysiące sympatyków lotnictwa. A było co oglądać, dotknąć i poczuć, bo do Darłowa zleciały się prawie wszystkie typy statków powietrznych używanych przez polskie lotnictwo morskie. Gratulujemy Organizatorom bardzo dobrej organizacji imprezy i wzorowego porządku.
 
Jak obliczono, a są to dość precyzyjne dane, bo spod bram jednostki widzów pikniku dowożono bezpłatnie na lotnisko autobusami, teren lotniska, a precyzyjniej APRON 1 i część drogi kołowania Alpha i Bravo, na których umieszczono sprzęt lotniczy, została udeptana przez ponad trzy tysiące osób.

Całe rodziny, rodzice z dziećmi, spotterzy, emerytowani żołnierze i piloci tej jednostki, mieszkańcy Darłowa i okolic, wczasowicze i sympatycy lotnictwa, którzy przyjechali tu specjalnie na tę imprezę, mogli dotknąć i zasiąść za sterami, zrobić zdjęcia, porozmawiać z pilotami i personelem załóg lotniczych przede wszystkim śmigłowców Mi-14 - czyli specjalności Darłowa.

Żadna inna jednostka lotnicza w Polsce nie posiada tego sprzętu. Mi-14 PŁ, czyli bojowe maszyny służące do poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych, a także przerobione Mi-14 PŁ w kolorze biało czerwonym z krzyżem maltańskim, czyli Mi-14 PŁ/R, które zastąpiły wyeksploatowane śmigłowce ratownicze Mi-14 Ps, gromadziły wokół siebie liczne rzesze zwiedzających. Każdy mógł wejść do środka, porozmawiać z pilotami i pozostałym personelem tych śmigłowców.A robią one wrażenie, bo są największymi i najcięższymi będącymi na wyposażeniu lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Maksymalna masa startowa to 14 ton i kiedy stanie się obok nich, to jest to zupełnie co innego w stosunku do tego, gdy widzimy je lecące nad Darłowem i okolicami, w tym nisko nad wodą w Darłówku.

Tuż obok Mi-14 ustawiono kolejne darłowskie śmigłowce: W-3 RM "Anakonda" i Mi-2. Choć dużo mniejsze, to i tak cieszyły się dużym zainteresowaniem. Piloci tych statków powietrznych i technicy z zadowoleniem i radością wyjaśniali wszystkim technikę pilotowania oraz odpowiadali na tak trudne pytania jak: "Dlaczego śmigłowiec lata?" Sprzęt latający uzupełniały jeszcze dwa samoloty AN-28 Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic oraz śmigłowiec transportowy Mi-17 z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdynii. Niestety zabrakło zapowiadanego SH-2G Kaman.Gośćmi Pikniku byli policyjny radiowóz oraz śmigłowiec Mi-2. Wśród personelu latającego tym śmigłowcem i odwiedzającego piknik był były pilot darłowskiej jednostki, latający kiedyś z powodzeniem, w tym na pokazach lotniczych, śmigłowcem Mi-14 PŁ. Dalej prezentowano samochód i łódź ratowniczą z Morskiej Stacji Poszukiwania i Ratownictwa w Darłowie oraz personel tych jednostek, a także sprzęt Straży Granicznej. Ponadto zaprezentowano sprzęt ratowniczy wykorzystywany przez śmigłowce oraz załogę Mi-14 PŁ/R, a także samochody plutonu obsługi lotniska służące do utrzymywania lotniska w gotowości eksploatacyjnej. Gośćmi z Kępy Słupskiej byli samolot wystawiony na wystawie statycznej, a w trakcie trwania imprezy mogliśmy obserwować lądowanie i start śmigłowca Robinson.

Pod koniec pikniku obserwowaliśmy start i przelot nad lotniskiem samolotu AN-28 Bryza 1R. Żaden ze śmigłowców 44 Bazy Lotnictwa Morskiego nie oderwał się od ziemi. Nie mniej jednak Darłowska Grupa Lotnicza zaprezentowała akcję ratowniczą po symulowanym pożarze śmigłowca.

Atmosferę pikniku uświetniały występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP w Płotach. Muzyka, która rozbrzmiewała oraz przemarsze tej formacji, no i uroda dziewcząt, doskonale wpisały się w ton pikniku i nadały mu radosny charakter.

Odwiedzającym lotnisko w Darłowie zostały ponadto udostepnione symulator lotów oraz strefa bufetowa. Nie sposób było nie zauważyć ludzi leżących na trawie, odpoczywających na fotelach i zarazem chłonących atmosferę tego na codzień zamkniętego dla publiczności lotniska. Wielu z nich skorzystało z okazji obecności przy „Murze Chińskim" - tajemniczej budowli znajdującej się na terenie lotniska, na co dzień niedostępnej dla ruchu turystycznego. To obiekt od lat jednak wywołujący żywe zainteresowanie nie tylko odwiedzających ten region turystów, ale także samych mieszkańców Darłowa. To tu funkcjonował tajny poligon doświadczalny Adolfa Hitlera, który nie raz on sam osobiście wizytował.

Być może zabrakło podczas pikniku dodatkowych atrakcji dla milusińskich - okazjonalne lotnicze malowanie, zjeżdżalnie itp. Z pewnością też odwiedzjący byliby zainteresowani lotniczymi gadżetami: koszulkami, kubkami, czapeczkami itp. Ale bez tego piknik miał bardziej wojskowy charakter.

Na koniec refleksja. Proszę sobie wyobrazić, iż była to pierwsza tego typu impreza lotnicza w Darłowie. Wg mnie, razem z Festiwalem Media i Sztuka oraz Zlotem historycznych pojazdów wojskowych, powinna stać się cyklicznym wydarzeniem kojarzonym z tym miastem w całej Polsce. Jednakże jestem przekonany, że najlepszym i najciekawszym rozwiązaniem jest zorganizowanie Air Show nad morzem w dzielnicy Darłowa, w Darłówku Wsch. Przykładem jest Morski Piknik Lotniczy sprzed dwóch lat, który odbył się 14 sierpnia 2012 r. Wtedy praktycznie niezapowiadany, przyciągnął podobne lub nawet większe tłumy ludzi, a wg znających się na rzeczy miłośników lotnictwa licznie przybyłych na to wydarzenie, był to wyjątkowy Air Show. A wiem, że może być tylko lepiej. Charakter takiego Air Show, inicjatywę którą zapoczątkowało i wspiera portal Darłowo Baltic Air Show, może przybrać różny charakter, od typowych pokazów lotniczych, po pokazy lotnicze samego lotnictwa morskiego z Polski , Europy i świata lub samych śmigłowców lotnictwa morskiego. Po tym co zobaczyliśmy dwa lata temu i teraz, nie powinno być już chyba niechętnych takiemu przedsięwzięciu, bo to niesamowite święto dla miłośników lotnictwa, świetna promocja miasta, regionu oraz lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

relacja GK24.pl
filmowa relacja GK24.pl
relacja portalu Sławno Nasze Miasto
relacja Radia Koszalin
relacja TVP Szczecin ( od 15 min 4 sek.)

O śmigłowcach wykorzystywanych w jednostkach lotniczych w Darłowie od 1962 r. możecie poczytać w zakładce Statki powietrzne

Grzegorz Dańko
Morskie Skrzydła Darłowa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony