Przejdź do treści
F-35A (fot. lockheedmartin.com)
Źródło artykułu

Harpia – program najnowocześniejszych samolotów – nabiera tempa

– Dziś wysłaliśmy LOR, a więc zapytanie ofertowe do naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych w sprawie kupienia 32 samolotów wielozadaniowych F35 A, a więc samolotów 5 generacji, najnowocześniejszego sprzętu dostępnego. To jest zadanie, które traktuję priorytetowo. Zależy mi na tym, aby postsowiecki sprzęt w lotnictwie polskim został zastąpiony przez sprzęt najnowocześniejszy – ogłosił Mariusz Błaszczak.

Szef MON wziął udział w konferencji „Defence24 Day”, na której przedstawił założenia rozwoju Wojska Polskiego, w tym jego technicznej modernizacji.

Minister przypomniał, że w 2019 roku – roku 20-lecia członkostwa Polski w NATO i 15-lecia w Unii Europejskiej, tworzone są scenariusze rozwoju systemu obronności na przyszłość i priorytety, na których się koncentruje.

Po pierwsze, Wojsko Polskie musi być liczniejsze, po drugie Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i po trzecie musi być silniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach z naszym głównym sojusznikiem, a więc Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.

Omawiając programy modernizacyjne, minister Mariusz Błaszczak wskazał na podjęte decyzje i sfinalizowane umowy na dostawę nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

Zależy mi na tym, żeby system odstraszania ewentualnego przeciwnika był jak najpełniejszy. Samoloty 5 generacji są właśnie takim elementem, ten proces nabiera tempa. Ale to oczywiście nie jedyne wydarzenie w ciągu tych miesięcy, w których jestem ministrem obrony narodowej. Przypomnę, że podpisałem umowę na zakup systemu Patriot, a więc pierwszej fazy tej operacji. Również zamówiliśmy dywizjon rakiet HIMARS. W tym roku podpisaliśmy umowę na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych w Mielcu. Podpisaliśmy umowę na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej w Świdniku. Podkreślam: Mielec i Świdnik. Zależy nam na miejscach pracy, które powstają, które są utrzymywane w Polsce dzięki właśnie tym zamówieniom.


(fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)

Minister przypomniał, że wiele kontraktów na dostawę nowoczesnego uzbrojenia jest już realizowanych i do jednostek wojskowych trafiają m. in. Kraby, Raki, Rosomaki, w tym w wersji wozu dowodzenia dla Wielonarodowej Dywizji Północ Wschód, a także Jelcze, lekkie moździerze piechoty, pistolety VIS 100.

Szef MON przypomniał współpracę z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego podczas przygotowywania planów modernizacji.

Przygotowujemy kolejne rozwiązania dotyczące stworzenia PMT w perspektywie 15-letniej. Zależy nam na tym, żeby ten system został przygotowany właśnie w taki oto sposób, prawodawstwo natowskie pozwala na taką dłuższą 15-letnią perspektywę. Skorzystamy z tej możliwości. Korzystając z okazji chciałbym podziękować szefostwu BBN za współpracę w tej dziedzinie – podkreślił.

Zdaniem ministra M. Błaszczaka system obronny Polski musi zostać wzmocniony przez zwiększenie liczebności Wojska Polskiego,  dlatego szef MON doprowadził do powstania 18. Dywizji Zmechanizowanej zlokalizowanej na wschód od Wisły. – Konsekwentnie rozwijamy nowy, najmłodszy rodzaj SZ RP - Wojska Obrony Terytorialnej – przypomniał. Nawiązując do sytuacji kryzysowej w południowych województwach kraju, minister zauważył, że w akcji pomocy ludności obok wojsk operacyjnych – inżynieryjnych, w akcji na rzecz zagrożonej ludności sprawdzili się żołnierze wojsk terytorialnych.

Minister Mariusz Błaszczak ogłosił również, że wynik finansowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2018 roku jest dodatni.

To też niezwykle istotne, aby Polska Grupa Zbrojeniowa jako konsorcjum złożone z firm działających na rzecz obronności rozwijała się. Zanotowany zysk PGZ za 2018 rok wyniósł 37, 4 mln zł. Wynik ten jest lepszy o 151 mln w porównaniu z rokiem 2017 i lepszy o 141 mln w porównaniu z rokiem 2016.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego. Skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych.

***

Konferencja Defence24 Day poświęcona jest kluczowym wyzwaniom bezpieczeństwa militarnego Polski. Ekspercka formuła wydarzenia, łącząca zagadnienia związane z rozwojem doktryn obronnych, modernizacją techniczną Sił Zbrojnych i polityką przemysłową jest podstawą do szerokiej debaty dotyczącej strukturalnych i technologicznych zmian zarówno w Wojsku Polskim, jak i w przemyśle obronnym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony