Przejdź do treści
Eurodrone - pustynna misja (fot. Airbus Defence and Space)
Źródło artykułu

Sztuczna inteligencja podczas testów chciała "zabić" swojego operatora

W trakcie wirtualnych testów wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do kierowania dronami usiłowała ona "zabić" swojego operatora - napisał w piątek izraelski portal I24, powołując się na wywiad z pułkownikiem Tuckerem Hamiltonem, odpowiadającym za testowanie wykorzystania AI w lotnictwie wojskowym USA.

Podczas badań AI była punktowana za niszczenie zidentyfikowanych zagrożeń i zastosowała "bardzo zaskakujące strategie", by osiągnąć zadany cel - powiedział Hamilton.

"System zdał sobie sprawę, że czasem mimo zidentyfikowania zagrożenia ludzki operator nie pozwalał mu na jego zniszczenie. Jak to rozwiązał? Usiłował zabić operatora - wyjaśnił pułkownik. - Usiłował go zabić, bo operator uniemożliwiał mu wykonanie zadania".

Badacze zmienili więc sposób uczenia systemu. "+Nie należy zabijać operatora, to bardzo źle. Jeżeli go zabijesz, stracisz punkty+. Co więc zrobiła AI? Usiłowała zniszczyć wieżę, za pomocą której operator kontaktował się z dronem" - powiedział Hamilton.

Rzeczniczka amerykańskiego lotnictwa odniosła się krytycznie do publikacji I24. "Opowiadamy się za etycznym i odpowiedzialnym wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji" - oświadczyła. "Komentarze pana pułkownika były chyba anegdotyczne i wyjęte z kontekstu" - dodała. (PAP)

os/ mms/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony