Przejdź do treści
Źródło artykułu

MBDA podpisuje pierwszy list intencyjny z ITWL i wzmacnia współpracę z PIT-RADWAR

W środę 17 grudnia oraz w czwartek 18 grudnia, MBDA podpisało dwa listy intencyjne: z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i z firmą PIT-RADWAR w ramach programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. Te listy intencyjne związane z przekazaniem Polsce technologii symulatora “Hardware In The Loop” (HWIL), zapewni dwóm organizacjom dostęp do najwyższego poziomu technologii rakietowej oraz praktyczną wiedzę z dziedziny symulacji rakietowej.

Zapewnienie dostępu do tego poziomu technologii rakietowej, niedostępnej obecnie dla polskich naukowców i inżynierów w kraju, pozwoli dać Polsce i jej siłom zbrojnym pełną autonomię użytkowania, jak również możliwość przeprowadzenia niezależnej oceny wydajności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej. To umieści Polskę w sercu prac rozwojowych i badawczych nad rakietami oraz zapewni dostęp do naprowadzania pokładowego i oprogramowania kontrolnego najnowszej generacji pocisków.


Na zdjęciach od lewej: dyrektor ITWL prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik
oraz wiceprezes MBDA ds. eksportu Didier Philippe

Te listy intencyjne są potwierdzeniem decyzji MBDA o rozszerzeniu współpracy z ITWL oraz z PIT-RADWAR dotyczącej rakiet Aster 30 Block1 NT, o obszary rozwoju rakiet i narzędzi symulacyjnych.


Na zdjęciach od lewej: wiceprezes MBDA ds. eksportu Didier Philippe
oraz członek zarządu, dyrektor ds. badań i rozwoju PIT-RADWAR Jerzy Miłosz

Technologia HWIL pozyskana przez ITWL pozwoli Ministerstwu Obrony Narodowej i polskim Siłom Zbrojnym na przygotowanie strzelań na żywo oraz na niezależne prowadzenie kompleksowych badań skuteczności obrony powietrznej z różnymi scenariuszami celem opracowania taktyk rozmieszczenia systemu oraz precyzyjnego określania zasad zaangażowania. Dzięki temu narzędziu ITWL znacznie zwiększy także swoje możliwości w dziedzinie badania i rozwoju rakiet.

Ze strony przemysłu, uzyskanie HWIL pozwoli firmie PIT-RADWAR w pełni sprawdzić przyszłe wykorzystanie nowego polskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Informacje na temat HWIL (Hardware In The Loop)
Technologia „Hardware In The Loop” (HWIL) spełnia trzy podstawowe funkcje w cyklu życia systemu rakietowego: pierwszą jest ocena wydajności logiki komputerowej rakiety i jej oprogramowania w fazie rozwoju. Drugim zadaniem jest odtworzenie, w warunkach laboratoryjnych, zachowania pocisku w locie, szczególnie wobec rodzaju celów określonych przez wojskowego użytkownika końcowego. Trzecim zadaniem jest przeprowadzanie badań wydajności w gotowości do rzeczywistych odpaleń testowych. HWIL oferuje możliwość obserwacji funkcjonowania prawdziwego pocisku przeciwko celowi w warunkach laboratoryjnych i powtarzania prób tak często jak jest to konieczne, z lub bez modyfikacji parametrów.

W obrębie urządzenia HWIL, rakieta jest zainstalowana na nośniku, który może być przemieszczany i wstrząsany do poziomu przyspieszeń i sił, jakim rakieta poddawana jest podczas lotu. Urządzenie umieszczone przed rakietą odzwierciedla cel i jest przesuwane by testować głowicę samonaprowadzającą rakiety. HWIL jest sterowany w czasie rzeczywistym za pomocą komputera, który kontroluje ruchy rakiety i celu, tak jak gdyby były w ruchu. Przedstawia on rozmieszczony radar i wyrzutnię, mechanikę lotu oraz aerodynamikę celu i rakiety, ich napęd i ewolucję wzajemnego położenia zgodnie z systemem naprowadzania i kontroli rakiety, od startu aż do przechwycenia. Scenariusz przechwycenia może być zmieniany, by zaprezentować różne rodzaje celów, zakresy oraz wysokości przechwyceń.

Symulator HWIL przekazany polskiemu przemysłowi - za pośrednictwem Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych – Ministerstwu Obrony Narodowej jest taki sam jak ten, używany przez MBDA przy rozwoju rakiet Aster 30 B1 NT.

HWIL jest dla Polski kluczową kompetencją praktyczną, pozwoli krajowi rozwinąć pełną autonomię w dziedzinie wysokowydajnych systemów rakietowych.

Informacje o MBDA
MBDA ma zakłady przemysłowe w pięciu krajach europejskich oraz w USA. W 2013 r. firma odnotowała roczne obroty w wysokości 2,8 miliarda euro i miała portfel zamówień w wysokości 10,8 miliarda euro. Współpracując z ponad 90 klientami, czyli siłami zbrojnymi na całym świecie, MBDA jest światowym liderem w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych.

MBDA jest jedyną grupą mającą zdolność do projektowania i produkcji pocisków i systemów rakietowych, które odpowiadają w pełnym zakresie bieżącym i przyszłym potrzebom operacyjnym trzech rodzajów wojsk (lądowych, morskich i powietrznych). Grupa oferuje łącznie 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania będących już w służbie operacyjnej i rozwija ponad 15 innych.

MBDA to wspólne przedsięwzięcie właścicieli, którymi są firmy Airbus Group (37,5% udziałów), BAE Systems (37,5% udziałów) i FINMECCANICA (25% udziałów).

MBDA jest członkiem konsorcjum Eurosam, które jest głównym wykonawcą systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej SAMP/T.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony