Mali: rząd zamknął przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów do i z Algierii
Władze Mali zamknęły w poniedziałek wieczorem swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych i cywilnych lecących z i do Algierii. To reakcja na taką samą decyzję algierskich władz, podjętą kilka godzin wcześniej.
Decyzje obu państw obowiązują "do odwołania". To kolejny akt wrogości między obu krajami po tym, jak władze w Algierze i Bamako wycofały swoich ambasadorów na konsultacje. Dodatkowo ambasadorów z Algierii wycofały też dwa inne państwa płn.-zach. Afryki - Burkina Faso i Niger.
Napięcie między Algierią i Mali wzrosło w niedzielę po tym, jak malijskie władze oskarżyły Algier o zestrzelenie drona bojowego należącego do sił zbrojnych Mali. Algieria twierdzi, że urządzenie przekroczyło jej przestrzeń powietrzną i dlatego padł rozkaz o zestrzeleniu go. Bamako odpiera ten zarzut i podkreśla, że szczątki drona znaleziono po malijskiej stronie granicy, blisko 10 km w głąb terytorium kraju.
Bamako zarzuciło Algierowi "wspieranie międzynarodowego terroryzmu" i wezwało na konsultacje ambasadora. W akcie solidarności identyczne decyzje podjęli regionalni sojusznicy Mali - Burkina Faso i Niger. W poniedziałek władze Algierii poinformowały, że "z ubolewaniem" zastosowały zasadę wzajemności i wycofały swoich ambasadorów z Bamako i Niamey oraz wstrzymały wysłanie przedstawiciela do stolicy Burkiny Faso.
Nieoficjalnie dron miał trafić w ręce Tuaregów, którzy od ponad 10 lat walczą o utworzenie własnego państwa na północy Mali. Władze w Bamako oskarżają ich o terroryzm i zarzucają Algierii czynne wspieranie tuareskich bojowników.
Pierwsza połowa obecnej dekady upływa w Afryce płn.-zach. pod znakiem zamachów stanu dokonywanych przez wojskowych; w Mali przejęli władzę w sierpniu 2020 r., w Burkinie Faso w styczniu 2022 r., a w Nigrze w lipcu 2023 roku. Jedną z pierwszych decyzji wojskowych władz w każdym z tych państw było daleko idące ograniczenie stosunków z Francją, której koloniami były w przeszłości, a zacieśnienie współpracy z Rosją. (PAP)
piu/ mms/



Komentarze