Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Katowice powiększyło jeden z parkingów o 500 miejsc

Lotnisko Katowice zakończyło rozbudowę parkingu terenowego P4 o blisko 500 miejsc postojowych i prowadzi m.in. rozbudowę przyległego parkingu P5 o 1,1 tys. miejsc - podał zarządca lotniska Katowice, spółka Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. GTL oferuje pasażerom już ok. 7,3 tys. miejsc parkingowych.

Jak przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk, drugi etap budowy parkingu P4, znajdującego w południowo-wschodniej części lotniska, kosztował 11 mln zł. Miejsca postojowe, podobnie jak dotychczasowe, są oświetlone i wyposażone w bezobsługowy system parkingowy, zintegrowany z internetową platformą rezerwacyjną.

„Parking oddalony jest o ok. 800 metrów od terminali pasażerskich. W cenie postoju GTL zapewnia bezpłatny, całodobowy transfer elektrycznymi busami przystosowanymi do transportu osób z niepełnosprawnościami, bezpośrednio pod terminale” - zaznaczył Adamczyk.

Przypomniał, że inwestycje parkingowe są częścią szerokiego programu rozwoju infrastruktury lotniskowej na lata 2024-32. Obecnie trwają również powiększanie parkingu P1 na zachód, gdzie powstaje 400 nowych miejsc postojowych oraz drugi etap budowy parkingu P5 (gdzie będzie 1,1 tys. miejsc; dotąd na P5 było ok. 860 miejsc).

Obie te inwestycje - o łącznej wartości ok. 18 mln zł - powinny zostać ukończone w czwartym kwartale br. Do 2032 r. GTL planuje znaczącą rozbudowę parkingów terenowych, ale też budowę parkingu wielopoziomowego, który ma sąsiadować z nowym terminalem pasażerskim. W tym czasie lotnisko chce zarządzać ogółem ok. 13 tys. miejsc parkingowych.

Głównym celem programu inwestycyjnego Katowice Airport jest wzmocnienie infrastruktury lotniska w trzech istniejących obszarach, tj. związanych z obsługą pasażerską, serwisowaniem samolotów oraz operacjami cargo. Najważniejszym punktem programu jest budowa nowego, głównego terminalu pasażerskiego z infrastrukturą towarzyszącą.

Do 2032 r. GTL S.A. zaplanowało również dużą rozbudowę układu komunikacyjnego. Nowy główny terminal będzie połączony ze stacją kolejową tunelem, z którego będzie można też wyjść do węzła autobusowego. Ponadto powstaną drugi terminal cargo (porozumienie ws. jego budowy z przyszłym najemcą podpisano w poniedziałek) oraz nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

W ostatnich miesiącach zakończono budowę nowej bazy służby utrzymania lotniska oraz hangaru serwisowego samolotów H4.

Program inwestycyjny obejmuje też infrastrukturę umożliwiającą lotnisku wejście w nowy, czwarty obszar działalności: składowanie i dystrybucję paliwa lotniczego. We wrześniu 2024 r. w południowo-wschodniej części Katowice Airport rozpoczęła się budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2025 r. z jego połączeń skorzystało 7,3 mln pasażerów. Prognoza na 2026 r. zakłada obsłużenie 7,9 mln podróżnych, a na 2030 r. - 10,5 mln. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych krajowych lotnisk cargo. (PAP)

mtb/ mmu/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Komentowanie tego niusa zostało z automatu wyłączone. Jeśli chciałbyś/-abyś je skomentować prosimy o maila na adres wspolpraca@dlapilota.pl

Nasze strony