Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina wyróżnione za życzliwość dla niepełnosprawnych

Lotnisko Chopina otrzymało specjalne wyróżnienie fundacji Integracja jako pierwszy w Polsce obiekt dworcowy przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Wyróżnienie zostało wręczone podczas 20 Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się w czwartek w Warszawie.

Wielka Gala Integracji to doroczne święto polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz stołeczny ratusz. W tym roku patronatem objął je Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
 
W liście przesłanym do organizatorów gali prezydent Andrzej Duda gratulował im "zaangażowania w piękne dzieło" tworzenia świata bez barier. "Nie ma wspólnoty bez integracji" - napisał, podkreślając, że bez niej nie dostrzegalibyśmy ograniczeń w nas samych i innych. "Wiele jest jeszcze do zrobienia, by niepełnosprawność nie prowadziła do bezsilności" - podkreślił prezydent.
 
W gali, której mottem były słowa "Droga na szczyt", wzięło udział ponad 2 tys. osób, wiele na wózkach i o kulach.
 
Podczas gali przyznano Medale Przyjaciel Integracji, od 1997 r. wręczane osobom, instytucjom i firmom wyróżniającym się otwartością i wrażliwością, a także działającym na rzecz społecznej integracji osób z niepełnosprawnością. W tym roku trafiły one do Związku Banków Polskich, Poczty Polskiej i Totalizatora Sportowego. ZBP i Pocztę doceniono za likwidowanie barier w dostępie do usług bankowych i pocztowych dla osób z niepełnosprawnościami; Totalizator zaś za prospołeczną postawę i wspieranie zwłaszcza sportowców z deficytami.
 
Lotnisko Chopina w Warszawie zostało wyróżnione za ułatwianie podróżowania wszystkim osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, a także niesłyszącym i niewidomym.
 
- Kilka tygodni temu, jako pierwsze lotnisko w Polsce, otrzymaliśmy certyfikat "Obiekt bez barier". Teraz dodatkowo to wspaniałe wyróżnienie. To dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy, bo nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Dla nas każdy pasażer jest ważny i chcemy, aby wszyscy mogli się czuć na lotnisku dobrze i komfortowo. Dlatego obiecujemy nie osiadać na laurach i nadal ciężko pracować nad tym, aby także osoby niepełnosprawne miały z Lotniska Chopina wyłącznie miłe wspomnienia - powiedział Marcin Staszewski, pełnomocnik zarządu Portów Lotniczych ds. osób niepełnosprawnych.
 
Integrację tworzą organizacje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundacja Integracja. Integracja od 20 lata wydaje pismo skierowane do osób z niepełnosprawnościami, a od 2003 r. redaguje również portal niepelnosprawni.pl, a także prowadzi Centra Integracji łączące potencjalnych pracodawców z niepełnosprawnymi poszukującymi pracy. Przygotowuje również program emitowany w TVP Regionalna.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony