Lotnisko Chopina w 2024 r. odprawiło niemal 21,3 mln pasażerów; to rekord
Z Lotniska Chopina w Warszawie w zeszłym roku skorzystała rekordowa liczba podróżnych - prawie 21,3 mln - poinformował we wtorek port. Dodał, że w grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.
"W 2024 roku Lotnisko Chopina obsłużyło rekordową liczbę 21 mln 283 tys. 973 pasażerów" - przekazał port. Dodał, że ponad 19,6 mln osób skorzystało z tras międzynarodowych, a 1,6 mln - z krajowych. W 2023 roku ze stołecznego portu skorzystało niemal 18,5 mln pasażerów.
Lotnisko poinformowało, że większość pasażerów podróżowała z Lotniska Chopina w ramach strefy Schengen - było to blisko 14 mln osób w Schengen i 7,5 mln w Non-Schengen. Kierunki czarterowe wybrało ponad 3 mln osób, czyli ok. 14 proc. ogółu. Port doprecyzował też, że 24 proc. podróżnych na lotnisku stanowili pasażerowie tranzytowi.
Lotnisko wskazało, że sierpień ubiegłego roku był najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych pasażerów - było to 2,1 mln osób, a najsłabszym styczeń - 1,3 mln podróżnych. "W grudniu lotnisko obsłużyło 1 mln 610 tys. 383 pasażerów, co jest rekordowym wynikiem w historii dla tego miesiąca" - zauważono. Liczba pasażerów w grudniu wzrosła o 17 proc. rok do roku.
Wiceprezes Polskich Portów Lotniczych (PPL) Adam Sanocki pytany przez PAP o prognozy na 2025 r. przekazał, że szacunki dotyczące liczby pasażerów na Lotnisku Chopina będą znane w ciągu najbliższego miesiąca. Ocenił jednak, że liczba pasażerów w 2025 r. będzie wyższa od tej z 2024 r. "Spodziewamy się, że to będą kolejne rekordy" - powiedział Sanocki.
Najlepszym dniem w ubiegłym miesiącu był 29 grudnia, gdy z warszawskiego portu skorzystało ponad 60 tys. pasażerów. W całym roku natomiast najlepszym dniem był 2 sierpnia; tego dnia odprawiono ponad 78 tys. osób. Rekord został pobity także w tonażu odprawianego cargo - w ub.r. było to ponad 117 tys. ton (wzrost o 13 proc. rdr).
W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych są: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Bruksela. "W czarterach dominowała Antalya, a następnie Marsa Alam, Hurghada, Sharm El Sheikh oraz Rodos" - dodał port. Najczęściej wybieranymi przewoźnikami byli: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Ryanair.
"Rekordowy rok 2024 umacnia naszą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasza inwestycja w modernizację infrastruktury i plany rozwoju siatki połączeń długodystansowych są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i spełnienia rosnących oczekiwań pasażerów oraz przewoźników lotniczych" - powiedział członek zarządu PPL ds. sprzedaży i finansów Marcin Danił.
Stołeczne lotnisko przekazało też, że w 2025 r. planuje wprowadzenie m.in. tzw. self-boarding gate’ów (bramek do automatycznej weryfikacji kart pokładowych przed wejściem do samolotu) oraz skanerów 3D do bagażu podręcznego. Lotnisko przekazało PAP, że self-boarding gate’ów ma być dziesięć. Mają zostać uruchomione na przełomie marca i kwietnia; będą zlokalizowane w strefie Schengen.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Spółka akcyjna PPL jest z kolei wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. W jej zasobach znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie. PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Posiada udziały lub akcje 17 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi. Spółka jest własnością Skarbu Państwa. (PAP)
bpk/ jls/ pad/ mick/
Komentarze