Przejdź do treści
Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem" (fot. Lotnicze Podkarpackie)
Źródło artykułu

Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem"

Lotnicze Podkarpackie i Podkarpacka Historia – czasopismo regionalne zapraszają na premierowe spotkanie z autorem książki pt. "Skrzydła nad Wisłokiem" Szymonem Jakubowskim – dziennikarzem, regionalistą i publicystą historycznym.

Właśnie ukazała się książka Szymona Jakubowskiego pt. „Skrzydła nad Wisłokiem” poświęcona historii rzeszowskiego lotniska. Taki był główny zamysł autora. Ale ta publikacja to przede wszystkim kopalnia ciekawostek o lotnictwie na Rzeszowszczyźnie i Podkarpaciu, od dawien dawna aż po czasy współczesne.

Książka to błyskotliwa opowieść o historii lotniska w Jasionce, a także wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z regionalnym lotnictwem. Lektura dla każdego bez względu na zainteresowania.

Tej książki nie da się streścić. W zależności od epoki, Jakubowski albo jedynie podaje fakty – tak jest głównie w pierwszych częściach traktujących o początkach lotnictwa na Podkarpaciu, albo opisuje je w sposób zdystansowany, bez sentymentów do danego czasu, ale z filuternością. Książka składa się z ośmiu części. Każdą poprzedzają krótkie, intrygujące tytuły anonsujące zawartość danej części. We wstępie do całości autor nakreśla czytelnikowi jak to się stało, że lotnictwo przywędrowało w ten region. Przypomina pierwsze lądowania i eksperymenty awiatorów sprzed niemal dwóch wieków, którzy z dzisiejszej perspektywy, postępu technologicznego w lotnictwie uczynili „mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości”. Pisze zarówno o wyczynach hrabiów: Potockiego i ogromnie ważnego dla Podkarpacia – Ostoi-Ostaszewskiego, ale również o prostych ludziach z wyobraźnią, którzy tutaj podejmowali się inicjatyw niczym Leonardo da Vinci. Barwnie opisuje też pionierskie zdarzenia lotnicze mające miejsce choćby w Rzeszowie – na przykład lądowanie pierwszego samolotu w Rzeszowie w 1912 roku czy w Jasionce, w 1938.

Więcej o książce na stronie www.lotniczepodkarpackie.pl

Spotkanie z autorem książki "Skrzydła nad Wisłokiem" odbędzie się 31 maja  2019 r. o godzinie 18:00 w restauracji Česká hospoda w Rzeszowie, Rynek 5.

Serdecznie zapraszamy wszystkich głodnych wiedzy o lotniczej przeszłości podkarpackiego lotniska i nie tylko.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony