Przejdź do treści
Smodzielna budowa statku powietrznego
Źródło artykułu

Stanowisko ULC odnośnie budowy i użytkownia statków powietrznych podkategorii UL-70 oraz UL-115

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się amatorsko zbudowane statki powietrzne, co jest również pochodną większej ilość zestawów do samodzielnego złożenia dostępnych na rynku. Jednak w naszym kraju nie do końca przejrzyste są przepisy, na jakich opiera się budowa i późniejsza eksploatacja tych konstrukcji.

Od 7 sierpnia 2013 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie klasyfikacji statków powietrznych (na podstawie art. 33 ust. 1 i 4 ustawy Prawo Lotnicze). W Tabeli nr 1 i 2 znalazła się klasa U1 (Urządzenie Latające) / kategoria K5 (Niekwalifikowane) / podkategoria UL-70 oraz UL-115.

Ponieważ nie doczekaliśmy się jeszcze nowelizacji rozporządzenia, „w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy- Prawo Lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych… „ (art. 33 ust. 2 i 4 ustawy Prawo Lotnicze), jeden z naszych Czytelników postanowił rozwiać wątpliwości i zdecydował się zwrócić do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z następującym zapytaniem:

Szanowny Panie Prezesie,
Planuję budowę statku powietrznego, którego właściwości mieszczą się w ramach kategorii UL-115, zgodnie z definicją podaną w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ, z dnia 7 sierpnia 2013 r. w sprawie klasyfikacji statków powietrznych ( Tabela nr 2., kategoria K5 niekwalifikowana). Chciałbym wiedzieć czy na podstawie wspomnianego rozporządzenia mogę legalnie wykonywać loty takim statkiem powietrznym (z punktu widzenia konieczności, albo braku takiej konieczności, posiadania stosownych dokumentów dopuszczających podobne statki powietrzne do lotów).

Chciałbym również wiedzieć, jakie dokumenty powinien posiadać pilot UL-115 lub UL-70 w przypadku, gdy statek powietrzny będzie posiadał cechy:

1.    Samolotu
2.    Szybowca
3.    Motoszybowca
4.    Balonu

Z poważaniem
Dariusz Lewek”


Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią ULC:


 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony