LOT z certyfikatem związanym z transportem baterii litowo-jonowych
PLL LOT uzyskały certyfikat związany z transportem baterii litowo-jonowych lub ich podzespołów - poinformowała w poniedziałek spółka. Takie baterie stosuje się w urządzeniach mobilnych, małej elektronice, tabletach, pojazdach elektrycznych, które są zabierane na pokład samolotu.
"Polskie Linie Lotnicze LOT uzyskały certyfikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA) CEIV Lithium Batteries, związany z transportem baterii litowo-jonowych lub ich podzespołów" - poinformował przewoźnik.
Jak podała spółka, baterie tego typu znalazły zastosowanie w urządzeniach mobilnych, małej elektronice, tabletach, pojazdach elektrycznych i elektronarzędziach. Część z nich, jak np. telefony, laptopy, elektryczne wózki inwalidzkie jest zabierana na pokład samolotu. Dotyczy to również sprzętu wykorzystywanego przez linie lotnicze, m.in. telefonów satelitarnych, urządzeń lokalizacji czy terminali do transakcji bezgotówkowych.
"(...) uzyskując certyfikat CEIV Lithium Batteries, potwierdzamy utrzymywanie światowych standardów w działalności. (...) Do końca roku bieżącego zamierzamy uzupełnić nasze procedury i szkolenia o najwyższy stopień kompetencji w zakresie przewozów towarów łatwo psujących się. W ten sposób chcemy potwierdzić spełnienie wszystkich dostępnych, światowych standardów IATA i wzmocnić swoją pozycję na rynku" – przekazał dyrektor biura cargo i poczty PLL LOT Michał Grochowski.
LOT wskazał, że podstawowe regulacje dotyczące transportu baterii lub ich komponentów określają przepisy IATA DGR (ang. dangerous goods regulations). Przewoźnicy, którzy otrzymują certyfikat, zobligowani są do rozwinięcia procedur operacyjnych, a także dbania o kompetencje całej kadry zaangażowanej w procesy wraz z koniecznością monitorowania i przestrzegania przez wszystkich podwykonawców standardów CEIV.
"Posiadanie przez linie lotnicze takiego certyfikatu wpływa zarówno na ich efektywność, bezpieczeństwo, jak i koszty. Jednocześnie stanowi o najwyższym poziomie posiadanych kompetencji w zakresie świadomości i zachowania standardów wobec każdej z grup towarowych, której dotyczy" - zaznaczyła spółka.
LOT przekazał, że uzyskanie certyfikatu poprzedzone jest rygorystycznym procesem certyfikacji, polegającym na szczegółowym audycie wszystkich procesów związanych z transportem specjalistycznych ładunków. Jednym z warunków jego uzyskania są obligatoryjne szkolenia dla personelu – Logistics Safety Management – w zakresie transportu baterii litowo-jonowych. Certyfikacja jest ważna przez dwa lata, a jej przedłużenie obejmuje kurs dla personelu zaktualizowany o nowe standardy, weryfikację procedur pasażerskich i cargo oraz finalny audyt.
Przewoźnik przypomniał, że uzyskał certyfikację dotyczącą transportu farmaceutyków (CEIV Pharma), a także najwyższych wymagań w ramach realizacji transportów materiałów specjalnych.
IATA zrzesza 320 linii lotniczych (w tym PLL LOT), które zapewniają 83 proc. światowego ruchu lotniczego.
Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośrednio latają do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia te obsługują Boeingami 787 Dreamliner. Poza tym polski przewoźnik ma połączenia bezpośrednie z wieloma europejskimi stolicami m.in. Londynem, Paryżem.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,30 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. (PAP)
aop/ pad/
Komentarze